Aktualizacja WordPress 4.9 "Tipton"

Aktualizacja WordPress 4.9 Tipton

Nadeszły nowe - bynajmniej nie kosmetyczne - zmiany w WordPress. Najnowsza aktualizacja do wersji 4.9 została nazwana "Tipton" w celu uczczenia pamięci amerykańskiego muzyka jazzowego Billy'ego Tiptona.

Usprawnia ona między innymi przepływ informacji w pracach projektowych twórców treści i chroni przed popularnymi błędami kodowania dzięki nowemu edytorowi CodeMirror, podpowiadającemu użytkownikom domyślne funkcje lub deklaracje. Ponadto wersja 4.9 dzięki funkcji Schedule (harmonogram), pozwala dokładnie zaplanować daty i godziny publikacji i tworzyć wersje robocze, jako szkice z łączami podglądu. Ciekawą funkcją jest również podkreślanie błędów składniowych kodu, co pomaga intuicyjnie i bezproblemowo zbudować wymarzoną witrynę.

Odtąd administratorzy mogą swobodnie przełączać motywy dostępne w oficjalnym repozytorium, zarządzać menu głównym i korzystać z ekranu personalizacji. Aby uniknąć wzajemnego nadpisywania zmian w przypadku jednoczesnej pracy kilku osób, wprowadzono również blokadę personalizatora. Zmiany dotyczą także uprawnień użytkowników do edycji poszczególnych elementów, dzięki czemu wybrane osoby zyskają dostęp do ustawień wersji językowej czy aktywacji i dezaktywacji konkretnych wtyczek.

Usunięto w niej także wadliwe narzędzie press this, które służyło do kopiowania fragmentów tekstowych i obrazkowych ze stron internetowych do celów publikacji i zamieniono je na osobną wtyczkę. Do dyspozycji jest także szereg przydatnych widgetów np. Galeria, pozwalająca na umieszczanie obrazów w bocznych panelach oraz Tekst, oferujący przestrzeń tekstową.