Rich Results - nowe narzędzie od Google

wyszukiwarka

Gigant z Kalifornii niejednokrotnie zaskakiwał użytkowników nowatorskimi pomysłami, rewolucjonizującymi procesy wyszukiwania, pomocnymi przede wszystkim w procesie pozycjonowania. Nie inaczej jest i tym razem. Ludzie prowadzący działalność gospodarczą w internecie, specjaliści od marketingu sieciowego i blogerzy z całego świata będą tą wiadomością pozytywnie zaskoczeni.

Google postanowiło udostępnić nowe narzędzie o nazwie Rich Results lub "dane uporządkowane" zapisywane najczęściej w formatach JSON-LD, Microdata i RDF (Resource Description Framework), umieszczane w kodzie strony.

dane uporządkowane

Pozwala ono między innymi kompleksowo testować wyniki wyszukiwania dla tzw. elementów rozszerzonych i dawać wyszukiwarce do zrozumienia z jakiego rodzaju treściami ma do czynienia, dzięki czemu roboty Google nie muszą dodatkowo skanować naszej strony, a już na etapie wdrażania kodu podajemy im kluczowe informacje do odczytu. Na przestrzeni ostatnich lat sposoby wyróżniania zawartości witryn były one nazywane w różnoraki sposób np.

  • rich snippets - fragmenty rozszerzone, czyli opisy stron wyświetlane pod standardowymi metatagami title i description
  • rich cards - karty rozszerzone, wyświetlane między oknem wyszukiwarki, a tradycyjną listą wyników
  • enriched search results - wyniki wzbogacone, zawierające zaawansowane funkcje interakcji

Wspomniane narzędzie pozwala zunifikować powyższe elementy, znacząco upraszczając terminologię i dokumentację oraz skupić się wyłącznie na konkretnym typie danych, wyświetlanych jako "bogate wyniki", a więc uzupełnione o dodatkowe treści tekstowe lub graficzne np. oceny wyrażane w skali gwiazdek, listy z miniaturami wpisów, ikony portali społecznościowych, przekierowujących na nasze profile itp.

W fazie beta obejmuje ono jedynie kilka działów tematycznych jak: pozycje filmowe, oferty zatrudnienia, kursy i kulinarne przepisy, jednakże w najbliższym czasie z pewnością zostaną wprowadzone aktualizacje rozszerzające bieżący zakres o kolejne funkcje.