Przydatne narzędzia SEO

przybory seo

Optymalizacja stron internetowych to zadanie złożone z wielu elementów o zróżnicowanym stopniu trudności, co nierzadko przerasta możliwości analityczne ludzkiego umysłu. Na szczęście programiści i webmasterzy wychodzą potrzebom branży naprzeciw i konstruują sporo przydatnych narzędzi, umożliwiających adaptację do permanentnie modyfikowanych trendów w wyszukiwarkach.

Skuteczne działanie bez ich wykorzystania okazuje się dzisiaj niemal niemożliwe. W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Was obszerną listę najpopularniejszych spośród nich. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi pozycjami i samodzielnego przetestowania ich w praktyce pozycjonerskiej.

1. Majestic (dawniej Majestic SEO) - Służy do kontrolowania profilu linków przychodzących, stałego monitorowania i analizy parametrów zaufania i popularności strony na podstawie rankingu trust flow (ang. przepływ linków zaufanych) i citation flow (ang. przepływ cytatów), które obrazują jak często i na jakich portalach nasza strona jest wspominana lub kto i w jakim celu się na nią powołuje oraz do doboru najlepszych słów kluczowych dzięki specjalnym alertom. Obrazuje zarówno źródła, liczebność, jak i rodzaj linków (np. tekstowe lub graficzne). Istnieje również bardzo podobne do niego narzędzie Ahrefs, które niestety jest dostępne w wersji odpłatnej.

2. Screaming frog - Program przeznaczony do szczegółowej analizy SEO przede wszystkim serwisów o większej objętości. W wersji darmowej jednak ustalony jest limit 500 podstron. Zwraca informacje na temat długości i kopii w tytule, meta description i keywordsach, treści nagłówków H1 i H2 wraz z duplikatami, zawartości tagu robots, adresu kanonicznego, liczby słów zawartych w treściach itp.

3. Seoptimer i Seoceros - Pozwalają na przeprowadzenie podstawowego i wyraźnie ograniczonego audytu strony głównej z poziomu naszej przeglądarki. Analizują wygodę dla użytkowników, widoczność strony w social media, użyteczność oraz szczegóły dotyczące bezpieczeństwa i kwestii technicznych (poprawność budowy i występowania poszczególnych, pożądanych elementów).

4. Bulk HTTP Status & Redirect Checker - Daje możliwość zapytania o nagłówki HTTP wprowadzonej do niego listy adresów, nawet w liczbie masowej. Nawet w przypadku napotkania przekierowań, zwraca nam kompletną ścieżkę.

5. Woorank - Analizuje serwis pod kątem wyświetlania na urządzeniach mobilnych i użyteczności w zastosowaniu. Wystawia również ocenę jakościową zastosowanych technologii, backlinków oraz ruchu organicznego.

seo tools

6. Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) - Zawiera cenne wytyczne do uczciwego poruszania się w środowisku wyszukiwarki, zwraca również informacje odnośnie do ruchu organicznego z fraz kluczowych (ze współczynnikiem CTR - Click Through Rate) oraz problemów indeksowania danej witryny. Daje jednocześnie możliwość weryfikacji stron z punktu widzenia robotów Google oraz ich średnio zajmowanej pozycji wraz z dokładną liczbą wyświetleń na różnych urządzeniach.

7. Semstorm - Narzędzie do monitorowania fraz kluczowych, zawierające możliwość ich filtrowania według pozycji lub popularności wyszukiwania. Pozwala skutecznie analizować najlepszą konfigurację dla ich pozycjonowania, wskazując na ruch i miesięczną liczbę zapytań. Bada również widoczność samego serwisu i monitoruje dodatkowo aktywność na wskazanych stronach pod kątem wybranych keywordsów.

8. AnswerThePublic - Cenne źródło słów kluczowych, pokazujące sugestie zapytań dla wyszukiwarek.

9. Copyscape i Siteliner - Sprawdzają, czy treści na stronie są unikalne, wskazując na obecność ewentualnych duplikatów. Pozwalają utworzyć szczegółowe raporty powielonych wyrażeń, wskazując na ich procentowy udział w zawartości.

10. Languagetool - Narzędzie korektorskie dla copywriterów, wskazuje na błędy zawarte w pisowni tekstów i podsuwa gotowe propozycje zamienników.

optymalizacja

11. Google Analytics - Pozwala zweryfikować zachowanie i spersonalizowane dane użytkowników na stronie, prezentując statystyki obejmujące ich przedziały wiekowe, płeć, dokładną lokalizację, rodzaj urządzenia, z którego odwiedzili naszą witrynie, długość przebywania na danej stronie itp., obrazując procentowy współczynnik konwersji poszczególnych jej elementów.

12. Google Trends - Narzędzie pozwalające analizować trendy w wyszukiwarce, co bywa przydatne przede wszystkim w przypadku sezonowych (np. wakacyjnych lub świątecznych) wzrostów popularności danych fraz.

13. Stat4Seo - System automatycznie aktualizowanego monitorowania pozycji stron własnych i pozycjonowanych w wyszukiwarkach.

14. Wtyczka SeoQuake - Pomaga zbierać informacje statystyczne o witrynach, potrzebne do analizy konkurencji. Ułatwia również znacząco proces optymalizacji on-site, dzięki możliwości weryfikacji zagęszczenia słów kluczowych. Pozwala przeanalizować konkurencyjność frazy i w przybliżeniu oszacować koszt pozycjonowania.

15. Rozszerzenie Web Sniffer do przeglądarek Google Chrome i Opera - Sprawdza nagłówki HTTP, generowane podczas odwiedzin danej strony.

pozycjonowanie

16. SEOlytics - Oferuje kompleksową analizę danych typu big data (duże, zmienne i różnorodne zbiory) oraz możliwość planowania i monitorowania kampanii w wyszukiwarkach. Zawiera sugestie słów kluczowych, opcję śledzenia pozycji w rankingach dla określonych słów kluczowych oraz obserwacji linków zwrotnych i efektów reklam typu AdWords.

17. Rozszerzenie Scraper do przeglądarki Google Chrome - Pomaga wyeksportować i przeanalizować zaindeksowane podstrony.

18. Xenu - Służy do wyszukiwania i analizy uszkodzonych linków i niedziałających linków w całym serwisie lub na pojedynczej podstronie.

19. Wayback Machine (Web Archive) - Pozwala sprawdzić dokładny wiek domeny wraz ze wszelkimi zmianami wprowadzanymi w przeszłości.

20. Ile.liter - Darmowy licznik znaków użytych w danym tekście, pomagający zmieścić się w ich limitach np. w odpowiednich metatagach.

marketing sieciowy

21. Page Speed Insights - Weryfikuje prędkość ładowania strony zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

22. Whois.domaintools i Spyonweb - Pozwalają sprawdzić adres IP strony, lokalizację serwera i dane hostingu.

23. W3C Validator - Sprawdza poprawność kodu HTML danej strony i podkreśla napotkane błędy.

24. SEMrush - Kompleksowo analizuje strony internetowe i aktualizuje wyniki w czasie rzeczywistym korzystając z danych Google i Bing. Pozwala badać konkurencję, wartość jej działań i jej pozycję dla wybranych słów kluczowych w wynikach organicznych. Generuje specjalne raporty dotyczące pozycji wybranej domeny w wyszukiwarce, bada dostępne statystyki i opracowuje plan jej optymalizacji.

25. Wordtracker - Generuje sugestie słów kluczowych, przedstawiających wartość komercyjną dla danej strony w postaci przejrzystych list z możliwością modyfikacji (np. edycji lub eksportu) przy pomocy intuicyjnego interfejsu.

Narzędzia dedykowane dla SEO to nieodzowne elementy analityczne i edytorskie dla dowolnego serwisu w sieci, a umiejętne posługiwanie się ich funkcjami znacząco usprawnia i przyspiesza proces optymalizacji. Większość z wyżej wymienionych przynajmniej kilkukrotnie zostanie wspomniana lub wykorzystana w pracy każdego pozycjonera. Również i nasz zespół chętnie korzysta z nich podczas pracy nad kolejnymi projektami dla naszych klientów. Przedstawiona powyżej lista nie jest jednak kompletna i zawiera wyłącznie najpopularniejsze z nich. Każdego roku powstaje szereg nieustannie udoskonalanych aktualizacji, dlatego zaleca się na bieżąco obserwować rynek i weryfikować przyszłe trendy. Pozostaje tylko pytanie: Czy a jeśli tak, to kiedy światowy gigant Google podejmie rzuconą rękawicę i przedstawi własne propozycje alternatyw? Cóż, z pewnością czas pokaże.