Na co zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy z informatykiem od wszystkiego

współpraca ze specjalistą

Znane porzekadło mówi nam, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Nie inaczej jest w branży IT, która ze swojej specyfiki obejmuje na tyle rozbudowany obszar działania, że zwyczajnie niemożliwym byłoby przyswojenie całości potrzebnej tam wiedzy i umiejętności.

Warto być wyczulonym na wszechstronnie uzdolnionych "omnibusów", którzy przemawiając językiem korzyści, spróbują opowiedzieć nam oderwane od rzeczywistości historie na temat własnych kwalifikacji i możliwości. Musimy zapamiętać, że w tym zawodzie, jak i w wielu innych występuje wyraźny podział obowiązków ograniczony do działów, odpowiedzialnych za inne etapy wdrożeń czy funkcjonalności. Bardzo problematycznym byłoby przecież jednoczesne przejęcie inicjatywy w dziale programowania, pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych, montażu podzespołów komputerowych, serwisu sprzętu, testowania oprogramowania, projektowania gier komputerowych z grafiką trójwymiarową, tworzenia aplikacji mobilnych, baz danych i wielu innych.

Sam termin „informatyk” powinien na wstępie budzić w nas pewne wątpliwości z uwagi na swoją nieprecyzyjność i wieloznaczność. Kryje się bowiem pod nim osoba, która jest wykształcona jako specjalista w dziedzinie nauk związanych z komputerami, ich obsługą i naprawą. Musi on przyswoić wiedzę na temat tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji oraz danych za pomocą dedykowanych programów i aplikacji lub znać języki programowania np.: java, javascript, c#, c++, SQL, HTML itp. Taka definicja otwiera nam co najmniej kilka obszernych furtek i żadna z nich nie prowadzi do prostej odpowiedzi.

specjalista od wszystkiego

Nikt nie jest w stanie samodzielnie zrobić „wszystkiego” dobrze, dlatego wcześniej lub później jego błędy będą musiały wyjść na jaw (najczęściej niestety w postaci dodatkowych opłat za poprawki wybrakowanych realizacji). Skuteczna i sukcesywna praca w większości przypadków wymaga konkretnej specjalizacji, dlatego lepiej jeśli w zespole fachowców występuje co najmniej kilku wzajemnie uzupełniających się pracowników, jak w przypadku agencji interaktywnych, podobnych do naszej. Nie można ich jednak nigdy postrzegać ze ślepym zaufaniem, jako usługodawców od zadań niemożliwych, bo nawet oni poruszają się w ramach ścisłego zakresu działania.

Bardzo często mówi się, że są to osoby, które potrafią naprawić problem, o którym nie wiedziałeś w sposób, którego nie rozumiesz, dlatego wypada mieć się na baczności. Modne i dobrze płatne zawody często przyciągają amatorów, którzy nie wywiązują się z zadań w terminie, wykonując je powierzchownie i niedbale, ponieważ brakuje im podstawowych wiadomości. Wypada na wstępie sprawdzić ich kompetencje, staż w zawodzie, doświadczenie i portfolio, a także przeczytać dostępne opinie klientów na ich temat oraz zadać im kilka kluczowych pytań, które prędko zweryfikują jakość wiedzy, która nie jest przecież żadną tajemnicą.