Copywriting – co to takiego?

Copywriting

O obecnych czasach często mówi się, że to tak zwana "kultura obrazkowa", czyli największą rolę odgrywa w nich strona wizualna. Jeśli rozejrzeć się wokół, otaczają nas na każdym kroku setki obrazów i grafik. Telewizja, a w niej filmy, seriale, reklamy. Na zewnątrz przykuwające wzrok plakaty, billboardy oraz fotografie. W branży informatycznej grafika i szeroko rozumiana wizualność też ma duże znaczenie, np. przy tworzeniu nowoczesnych stron internetowych. Czy obecnie jest jeszcze miejsce dla słowa pisanego jako nośnika treści?

Oczywiście, że tak. Jak wspominałem wcześniej strona wizualna ma duże znaczenie, to jednak dobrze napisany, wartościowy tekst również jest niezbędny. To właśnie za jego stworzenie odpowiada copywriter. Ma on za zadanie choćby napisanie tekstów do spotów reklamowych, które będą emitowane później w różnych mediach np. w telewizji, radio, czy internecie albo stworzenie treści do ulotek, broszur itp. Ważne jest takie skomponowanie tekstu, aby przyciągnąć odbiorców oraz zachęcić ich do kupna jakiegoś produktu, co nie ukrywajmy jest przecież głównym celem reklamy. W jaki sposób tego dokonać?

Litery

Konieczne jest wymyślenie choćby przykuwającego uwagę nagłówka, który zaintryguje, wzbudzi w odbiorcy ciekawość. W pierwszym akapicie najważniejszą rzeczą jest odpowiednie rozwinięcie myśli, poinformowanie o głównych zaletach oferty. W kolejnych krokach można zawrzeć takie rzeczy jak choćby korzyści z zakupu produktu, opinie klientów o danej rzeczy, apel skierowany do odbiorcy o wykonanie konkretnej czynności (kupna produktu), informacja o promocji, czy zniżce. W skrócie wszystkie te czynności można streścić za pomocą angielskiego skrótu AIDA: A (attention – zwrócenie uwagi na produkt), I (interest – zainteresowanie cechami danego towaru/usługi), D (desire – przekonanie odbiorcy, że coś jest mu absolutnie niezbędne), A (action – ostateczne przekonanie klienta do zakupu.) Czasami do tego skrótu dodaje się jeszcze dwa, S (satisfaction – satysfakcja klienta z danego produktu i polecanie go innym) oraz L (loyality – przywiązanie do danej marki).

Pokazaliśmy jak wykorzystuje się copywriting w mediach tradycyjnych (głównie w reklamie), a jak przedstawia się to w internecie? W tym medium tworzenie tekstów obejmuje swoim zasięgiem kilka aspektów. Najbardziej podstawowym jest tworzenie treści na strony internetowe. Mogą być to na przykład informacje o przedsiębiorstwie, opisy produktów, krótkie artykuły poruszające jakieś zagadnienie zgodnie z profilem działalności danej firmy. Kolejną rzeczą, za którą odpowiada copywriting internetowy jest zachęcenie internauty do podjęcia określonych kroków, niekoniecznie kupna produktu. Może to być choćby zapisanie się na listę mailingową, czy zasubskrybowanie newslettera.

AIDA

Tworzenie tekstów ma też duże znaczenie w pozycjonowaniu, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy po zmianach w algorytmie wyszukiwarki Google nie jest już tak ważna ilość tworzonych tekstów, a premiowana jest raczej ich jakość. Dobrze napisany tekst, odpowiednio zoptymalizowany pod kątem określonych fraz kluczowych, może wpłynąć w znacznej mierze na osiągnięcie wysokiej pozycji przez daną stronę na liście wyszukiwania.

Copywriting internetowy

Jak widać tworzenie dobrych tekstów ciągle ma spore znaczenie w różnych mediach, zarówno w tych tradycyjnych jak telewizja, jak i nowoczesnych, czyli w internecie.