Marketing w mediach społecznościowych

Social Media

W poprzednich artykułach pisaliśmy Wam o różnych aspektach istnienia firmy w Internecie, czyli stworzeniu strony internetowej oraz jej wypozycjonowaniu, po to aby była widoczna dla większej liczby osób. SEO to świetna metoda na to, aby przyciągnąć na stronę dużą liczbę odwiedzających, ale nie jest to wcale sposób jedyny. Prowadząc firmę nie warto zapominać, że istnieją także takie kanały komunikacji jak media społecznościowe.

Żeby przekonać się jak popularne są social media wystarczy spojrzeć na liczbę utworzonych w Polsce kont na najpopularniejszym portalu społecznościowym, czyli facebooku – jest to około 15 milionów! Trzeba przyznać, ze te liczba robi wrażenie, dlatego tym bardziej warto zaprezentować tutaj swoją firmę. Założenie profilu na facebooku, czy innych portalach społecznościowych jak np. Google+ to nie tylko droga do zwiększenia ruchu na stronie, ale także, a może nawet przede wszystkim, sposób na wykreowanie określonego wizerunku firmy. Social Media są więc świetnym narzędziem marketingowym.

facebook

Jak zacząć swoją przygodę z mediami społecznościowymi? Odpowiedź nie będzie zbyt odkrywcza – po prostu trzeba założyć konto. Nie można jednak traktować social media po macoszemu. Większości osób marketing kojarzy się raczej z jego bardziej agresywnymi formami – czyli np. billboardami, spotami reklamowymi (tzw. outband marketing) to jednak obecność firmy w social media (czyli jeden z elementów tak zwanego inbound marketingu) ma również wielkie znaczenie. Pozwala na budowę pozytywnego wizerunku marki i nawiązaniu bliższych relacji z klientami.

Inbound Marketing

Wróćmy jednak do samego profilu firmy na portalach społecznościowych. Fanpage powinien być spójny z wizerunkiem, który chcemy zbudować dla danego przedsiębiorstwa i liczą się tu nawet takie niuanse jak szata graficzna, która musi zostać dopasowana do strony www firmy i jej logotypu.

Co potem? Oczywiście trzeba ustalić odpowiednią strategię określającą naszą obecność na portalu. Oprócz stworzenia odpowiedniej szaty graficznej, o czym wspominałem wcześniej, trzeba pod uwagę wziąć jeszcze szereg innych czynników. Pierwszym jest opracowanie grupy docelowej, czyli osób do których chcemy trafić ze swoim przekazem i którą będzie można zainteresować naszym produktem lub usługami. Określenie profilu osób odwiedzających fanpage pozwala odpowiednio dopasować to co publikujemy pod różnymi względami, np. tematyki i używanego języka. Inaczej będzie się pisać do nastolatków, a inaczej będą wyglądać posty tworzone np. przez różne instytucje, czy urzędy (wbrew pozorom ich profile coraz częściej pojawiają w social media).

Poza określeniem profilu osób odwiedzających naszego fanpage’a, wyboru odpowiedniej tematyki i dostosowania języka trzeba też określić częstotliwość z jaką będziemy dodawać wpisy. Trzeba zachować złoty środek, wpisy, które będą dodawane nieregularnie raczej nie przysporzą nam stałych fanów, natomiast zbyt duża liczba postów może spowodować przesyt informacjami, a nawet zostać odebrana jako spam. Nie można też zapomnieć o porze dodawania wpisów, post wrzucony o trzeciej nad ranem mógłby raczej nie dotrzeć do zbyt dużej liczby osób.

Google plus

Najważniejszą jednak rzeczą przy prowadzeniu profilu firmy na facebooku, Google+, Twitterze, czy innych portalach jest interaktywność. Nie można wychodzić z założenia, że po wrzuceniu jakiegoś postu mamy wolne do czasu dodania kolejnego. Trzeba angażować swoich fanów, zachęcać do aktywności, czyli na przykład komentarzy i na bieżąco na nie reagować. Osoba odwiedzająca nasz profil musi mieć poczucie, że właśnie tutaj może znaleźć informacje, których nie ma nigdzie indziej np. ciekawostki z życia firmy itp. Dlatego w żadnym wypadku nie można traktować mediów społecznościowych jedynie jako miejsca w którym można zaprezentować swoje produkty i jak się często zdarza, powielać opisy produktów/usług ze strony internetowej firmy – takie działania raczej na pewno nie przyniosą spodziewanego efektu. Tak jak wspominałem już wcześniej social media nastawione są przede wszystkim na dwustronną komunikację.

Komunikacja dwustronna

Jak widać z powyższego tekstu do nawet wydawałoby się na pierwszy rzut oka tak nieskomplikowanego zajęcia jakim jest prowadzenie profilu firmy w social media trzeba podejść bardzo poważnie i przygotować odpowiednią strategię naszej obecności na tych portalach. Warto pamiętać, że ze względu na swoją interaktywność media społecznościowe wymagają stałego zaangażowania, dlatego jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu warto zlecić prowadzenie profilu profesjonalistom.