Backup Twojej witryny

backup witryny

Posiadasz już swoją aplikacje internetową (witrynę, bloga, e-sklep lub forum) umieszczoną na serwerze i pracującą. Działania SEO sprawiły, że jesteś na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach a klienci dobijają się do Ciebie rekami i nogami. W końcu możesz wyciągnąć się na kanapie i oddać błogiemu lenistwu, spijają śmietankę sukcesu swoich developerskich działań. Niestety taka postawa skutkuje potężnym bólem głowy w przypadku jakiejkolwiek awarii witryny.

Profesjonaliści bardzo celnie twierdzą, że osoby posiadające internetowe aplikacje dzielą się na tych, którzy robią regularnie kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić.

Z reguły firma świadcząca dla Ciebie usługi hostingowe same powinny zadba o regularne tworzenie kopii zapasowych zawartości twojego serwera. I niejednokrotnie tak jest z tym, że nie zawsze masz pełnie władzy nad tym, kiedy tworzony jest taki backup i co zawiera. W przypadku zaistnienia konieczności szybkiego odtworzenia witryny okazuje się że:

  • nie wiesz jak się za to zabrać, bo nigdy tego nie trenowałeś
  • pliki backupu z dnia, który ci interesuje są niedostępne, bo hostingodawca postanowił, że będzie robi kopie zapasowe akurat w innym terminie
  • dostępne są kopie bezpieczeństwa, ale różnicowe z trzech ostatnich dni i żeby dostać się do kopi z wtorku, musisz przywróci najpierw czwartek, potem środę i dopiero interesujący Cie backup.

Niestety prawa Murphy’ego są nieubłagane również w tym temacie i jeżeli coś ma pójść źle to na pewno pójdzie. Dlatego przezorny i dobrze przygotowany właściciel aplikacji internetowych sam może tworzy jej profesjonalne, pełne i cykliczne backupy, lub może zlecić to nam.

W przypadku prostych stron wystarczy skopiować zawartość głównego folderu serwera za pomocą dowolnego klienta FTP. Bardziej złożone aplikacje takie jak sklepy czy fora, korzystające z silnika baz danych, wymagają dodatkowo wykonania pełnego backupu bazy.

Dodatkowo, jeżeli Twoja aplikacja powstała przy wykorzystaniu technologii CMS (np.: Joomla, Wordpress) możemy posłużyć się odpowiednimi wtyczkami do tworzeniu całościowych kopii bezpieczeństwa. Szczególnie można poleci tutaj rozwiązanie takie jak Akeeba Backup. Ten znakomity komponent, po odpowiednim skonfigurowaniu tworzy całościowe kopie zapasowe plików razem z bazą danych za pomocą dosłownie trzech kliknięć. Następnie gotową paczkę w formacie .jpa, pobieramy z serwera.

Przy zachowaniu należytej ostrożności i cyklicznym wykonywaniu backupów jesteśmy w stanie w każdej chwili przywróci Twoją aplikacje do działania. Pamiętaj z profesjonalnym wsparciem technicznym Artrixen.net, Twoje dane są zawsze bezpieczne.