Linkowanie wewnętrzne - SEO

Jakie linki przekazują większą moc pozycjonującą - graficzne a może tekstowe? Czy zwiększenie ilości odnośników do tej samej podstrony w obrębie innej działa na korzyść? Czy roboty zaindeksują je wszystkie? A jeżeli nie, to co decyduje które zostaną zaindeksowane a które pominięte?

Osoby które chociaż trochę interesowały się zagadnieniem optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek dobrze wiedzą że połową sukcesu kampanii seo na równi z optymalizacją strony jest tzw. link building.

Opracowując strukturę linkowania wewnętrznego na naszej stronie powinniśmy znać podstawową różnicę między linkami dofollow i nofollow. Linki dofollow przekazują moc pozycjonującą a nofollow nie – i na takim skrótowym wytłumaczeniu na tę chwile poprzestaniemy. Chcąc podnieść moc jednej z naszych podstron umieszczamy do niej link dajmy na to – na stronie głównej. Jeżeli znajduje się na niej jeden link to zostanie przekazane 100% możliwej do oddania mocy – w przypadku większej ilości wartość ta jest dzielona. Ilość linków nofollow tutaj również ma znaczenie ponieważ duża ich liczba obniża ogólną pulę mocy do przekazania, więc warto mieć to na uwadze. A co się dzieje jeżeli w obrębie strony głównej jest więcej niż jeden link do tej samej podstrony? Wcześniej wspomniana zasada obowiązuje też i w tym przypadku. Ilością linków możemy kierować przepływ mocy. Chcąc przekazać 50% mocy podstronie X możemy na stronie głównej umieścić 2 linki – jeden do podstrony X a drugi do podstrony Y lub przykładowo tworząc 4 linki – dwa do podstrony X a dwa pozostałe rozdzielić pomiędzy podstrony Y i Z.

Pozycjonując podstronę pod konkretną frazę staramy się umieścić ją w linku do niej jako anchor tekst. Jednak biorąc pod uwagę to o czym mówiliśmy wcześniej w przypadku wielu odnośników do tej samej podstrony tworzenie kilku anchorów, nawet zróżnicowanych, mija się z celem. Działa tutaj tzw. zasada pierwszego linka – robot bada stronę i znajdując wiele linków do tej samej podstrony uwzględnia tylko anchor tekst z pierwszego napotkanego linka, aczkolwiek należy pamiętać, że link linkowi nie jest równy. W przypadku gdy pierwszym napotkanym anchorem będzie tekst alternatywny linka graficznego a drugim anchor w linku tekstowym to robot uzna ten drugi jako ważniejszy.

Krótko podsumowując to o czym mówiliśmy – w linkowaniu wewnętrznym jak we wszystkim należy zachować umiar. Trzeba odpowiednio wyważyć stosunek linków dofollow do nofollow, dobrze rozdzielić przepływ mocy na poszczególne podstrony jak również we właściwy sposób rozmieścić linki w naszej witrynie tak, aby anchory na których nam zależy były wyżej w kodzie niż te mniej istotne.