Czcionka a font - Czym się różnią?

Czcionka to nic innego jak metalowy prostopadłościan, na którym umieszczona jest wypukła litera, która służyła kiedyś do odbijania druku na papierze. Krój danego pisma charakteryzuje się różnej wielkości czcionkami. Z metalowych np. miedzianych matryc odlewano czcionkę, na której konieczne było wykonanie formy do odlania tak zwanej główki czcionki. Wykonywaniem czcionek zajmował się giser. Jego praca była bardzo żmudna, ze względu na materiał oraz łatwo mógł wykonać choćby najmniejszy błąd. Taki błąd był szybko zauważany w porównaniu z pozostałymi literamii. Obecnie nazwy czcionka używa się do liter, które zostały już wydrukowane na papierze.

Czcionka

Font

Można powiedzieć, że font to cyfrowe odzwierciedlenie czcionki. Jest to pismo z uwzględnieniem informacji o konkretnych literach i znakach danego kroju w formie bitmapowej lub wektorowej. Dlatego też wszyscy użytkownicy komputerów używają pisma w postaci cyfrowej. Czcionka została zastąpiona fontem, tym samym powodując wielką zmianę w drukarstwie. Dzięki temu drukarstwo zostało pierwszą zinformatyzowaną dziedziną. Obecnie nie odlewamy czcionek, tylko projektujemy fonty w odpowiednio stworzonych do tego programach graficznych, jednym z nich jest na przykład FontLab. Najlepsze czcionki takie jak na przykład Garamond zostały zaadaptowane do wersji cyfrowej. Czcionka ta została wydawana kilka razy w postaci cyfrowej w 1989 oraz 2000 roku głównie przez Adobe w formie OpenType, mimo że została zaprojektowana w XVI wieku.

Font

Nazewnictwo a praktyka

Chociaż różnica kontra czcionką a fontem może wydawać się prosta i klarowna to dlaczego bardzo dużo ludzi bezustannie posługuje się pojęciem czcionka?

Jednym z "winowajców" jest program win 95. Otóż źle przetłumaczono tam słowo font. Przez rozpowszechnienie się tego błędu użytkownicy programu Openoffice lub Word odnoszą się do modyfikacji wielkości, lub stylu czcionki, a nie zmiany fontu.

Kolejnym przykładem używania w większości przypadków nazwy czcionka zamiast poprawnego fontu to komunikacja. Graficy między osobami z branży mogą poprawnie nawiązywać do fontów, lecz jeśli mają do czynienia z klientami, którzy zazwyczaj nie wiedzą co owy font oznacza wolą unikać tego określenia świadomie używając słowa czcionka.