Digital Marketing co to takiego i dlaczego warto wdrożyć go w swojej firmie?

digital marketing
Opublikowano: 01.02.2017 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

W przeciągu każdego dnia do sieci dostarczane i przetwarzane są niezliczone ilości danych, które są doskonałym źródłem wiedzy o potrzebach użytkowników względem rynku. Sposób i skuteczność ich wykorzystania zależy wyłącznie od podjętych działań marketingowych i sposobu ich prezentacji. Zróżnicowanie podjętych działań ma ogromne znacznie ze względu na mnogość

Digital Marketing określany jako marketing cyfrowy wykorzystuje wszystkie rodzaje mediów cyfrowych – Internet, radio, TV, urządzenia mobilne do komunikacji z konsumentami. Krótko mówiąc Digital Marketingiem możemy nazwać każdą formę marketingu, która funkcjonuje w Internecie.

Badania dotyczące spędzania przez użytkowników czasu online jasno wskazują, że czas ten wydłużył się dwukrotnie w porównaniu do ostatniej dekady. Konsumenci chętniej przeszukują Internet w poszukiwaniu informacji czy robieniu zakupów, dlatego działania marketingowe firm powinny być realizowane we właściwym miejscu i we właściwym czasie realizowane. Dlatego efektywna komunikacja z użytkownikami w Internecie jest tak ważna.

Strona internetowa stanowi początek wszystkich działań marketingowych. Powinna być ona traktowana jak „wirtualny dom” dla użytkownika, do którego będą kierowały wszystkie działania reklamowe. Stanowić miejsce gdzie mamy możliwość prezentacji całej swojej oferty bądź gamy produktów.

Digital Marketing wykorzystuje wiele różnych kanałów reklamy online:

 • SEO
 • Content Marketing
 • Social Media Marketing
 • Digital Display Advertising
 • Pay-Per-Click PPC/SEM
 • Web Analytics
 • E-mail Marketing
 • Marketing Automation

SEO

To proces optymalizacji witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych w celu osiągnięcia wysokich pozycji. Proces ten pozwala zwiększyć ruch organiczny na witrynie, który generowany jest przez liczbę odwiedzających.

Content Marketing

Nazywany również marketingiem treści odnosi się do tworzenia i publikowania wartościowych treści, które budują markę, angażują użytkowników i edukują. Proces ten poprzez publikowane treści pozwala zbudować pozytywny odbiór marki przez użytkowników, którzy na bieżąco śledzą zamieszczaną zawartość często uznając markę jako eksperta w danej dziedzinie.

Social Media Markating

Bądź tam gdzie Twoi klienci. Media społecznościowe mają największe zatrzęsienie użytkowników dzięki temu są atrakcyjnym kanałem komunikacji. Poprzez promowanie swojej marki w interesujący sposób mamy możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców z przekazem naszej reklamy. Komunikacja w tych kanałach może przekształcić się w interaktywny dialog z konsumentami.

Digital Display Advertising

Proces ten obejmuje bogate graficznie reklamy w Internecie prezentowane w sposób spójny z obraną strategią marketingową w różnych dostępnych formatach. Obejmuje wiele możliwości przedstawienia tj. tekstowe, obrazowe, wideo i audio oraz uwzględnia mechanizmy tj. stworzenie reklamy, opublikowanie jej i najważniejsze śledzenie jej odbioru.

Pay-Per-Click PPC/ SEM

Działaniami Pay-Per-Click/SEM nazywamy ogół działań promocyjnych tj. kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizację strony www, które mają na celu uzyskanie wysokich pozycji strony zarówno w wynikach naturalnych jak i płatnych. Reklamodawca płaci tylko gdy użytkownik kliknie w reklamę.

Web Analytics

Odnosi się do działań mających na celu analitykę internetową czyli gromadzenia danych, ich pomiaru, analizy i raportowania w celu zrozumienia i optymalizacji danych pozostawionych przez użytkowników na naszym portalu. Używana jako narzędzie do badań i oceny rynku, pomaga również redukować ryzyko niepowodzenia.

E-mail Marketing

Rodzaj marketingu internetowego, który za główne narzędzie komunikacji z odbiorcami traktuje pocztę elektroniczną. Skuteczny e-mail marketing jest procesem iteracyjnym obejmującym bazę danych, projektowanie, dostarczenie oraz odbiór przez użytkownika końcowego. E-mail stosowany jest często w celu promowania pożądanych treści jak np. promocje, rabaty, wydarzenia.

Marketing Automation

Technologia, która pozwala automatyzować i mierzyć zadania marketingowe oraz przepływ pracy w celu zwiększania efektywności operacyjnej i przyśpieszenia wzrostu przychodów z podjętych działań marketingowych. Dostarczenie treści odbywa się w najbardziej adekwatnym momencie. W znacznym stopniu redukuje koszty związane z marketingiem oraz pozwala osiągać policzalne marketingowe rezultaty.

Digital Marketing skupia w sobie szereg działań mających na celu komunikacje z najważniejszą osobą, którą jest odbiorca. Receptą na odniesienie sukcesu wszystkich działań jest odpowiednio zaplanowana strategia, która pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów. Struktura Planu Marketingowego powinna uwzględniać następujące sekcje:

 • Analiza rynku/sytuacji
 • Bazę informacji
 • Zdefiniowanie odbiorców
 • Cele biznesowe
 • Narzędzia cyfrowe
 • Plan działania
 • Budżet
 • Wskaźniki pomiaru/ KPI
 • Zarządzanie

Główne zalety marketingu cyfrowego to przede wszystkim policzalność w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do działań offline działania online możemy mierzyć pod kątem wielu konwersji np. możemy dowiedzieć się ile osób faktycznie widziało naszą reklamę i z jakiego urządzanie przy tym korzystali. Pozwala to na ustalenie priorytetów według których będziemy realizowali kampanię oraz ustalenie trendów na przyszłość.

Jak długo trzeba czekać na wyniki kampanii cyfrowej?

Mierzenie wyników kampanii zależy od skali podjętych działań. Skupiając się na reklamach typu PPC wynik będzie natychmiastowy. Trudniej natomiast jest określić ramy czasowe w przypadku SEO i Content Marketingu. Długotrwały i zrównoważony sukces wymaga realizacji wszystkich czynności w obrębie Digital Marketingu.

Działania Digital Marketingu wymagają wiedzy, doświadczenia oraz niezbędnych narzędzi, dlatego warto je powierzyć profesjonalistom, którzy w znaczny sposób ograniczą ryzyko niepowodzenia i zwiększą przychód poprzez precyzyjnie skierowane działania. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem Digital Marketingu!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am