Audyt SEO to złożona i wieloetapowa usługa analityczna, której punktem docelowym jest sporządzenie raportu, przypominającego formę opracowania, zawierającego szereg rekomendacji i sugestii usprawnień dla badanej strony internetowej. Zgromadzone w ten sposób dane wykorzystywane są w pracach optymalizacyjnych przez pozycjonerów i programistów.
Jak wykonać audyt SEO?
Audyt od zaplecza
Audyt polega na szczegółowym badaniu strony pod kątem widoczności w wyszukiwarkach internetowych oraz analizie parametrów technicznych w poszukiwaniu mankamentów wpływających na potencjał marketingowy witryny. Ma na celu zaradzenie uchybieniom uniemożliwiającym poprawne indeksowanie serwisu. Prawidłowo zoptymalizowana strona jest przyjazna zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek, co ma przełożenie na zajmowaną pozycję w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio wczesna identyfikacja błędów i potencjalnych zagrożeń pozwoli je znacznie łatwiej wyeliminować lub zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości. Aby ten cel osiągnąć, koniecznym jest jednak adaptacja do panujących trendów projektowych oraz wytycznych dla webmasterów i standardów www. Musimy bowiem pamiętać, że kryteria oceny na przestrzeni czasu ulegają permanentnym zmianom choćby z uwagi na prężny rozwój technologiczny. Fachowa analiza powinna wskazywać zarówno źródła problemów, jak i zestaw skutecznych rozwiązań.
Kiedy warto wykonać audyt
Przeprowadzenie audytu jest rekomendowane w sytuacji, gdy zamierzamy rozpocząć proces pozycjonowania oraz w następstwie wykrycia nagłych, niepokojących spadków ruchu organicznego, a także w chwili podjęcia współpracy z klientem, który zrezygnował ze wsparcia poprzedniej agencji o odmiennej strategii działania. Mimo to już na etapie tworzenia strony można zaprezentować wstępny projekt specjaliście SEO, który przygotuje stosowne zalecenia w ramach dokumentacji. W przypadku funkcjonalnych makiet dopiero powstających stron audyt należy przeprowadzić samodzielnie, często nie mając do dyspozycji żadnych przyborów poza spostrzegawczym okiem, dlatego wymaga to pełnego profesjonalizmu. Kiedy zaś działamy na stronach gotowych, najczęściej musimy przy użyciu dedykowanych narzędzi zaradzić popularnym usterkom technicznym lub niedopatrzeniom programistów. Zaleca się także badanie kondycji strony poprzedzające każdą kluczową zmianę np. przenosiny na inną domenę lub rebranding, kiedy zmieniana jest struktura strony i jej zawartość. Audyt okazuje się również przydatny, gdy zamierzamy zniwelować efekty nieprzemyślanych decyzji i pozbyć się problemów, wynikających z kar (np. filtrów) nałożonych na stronę przez algorytmy Google.
Co obejmuje audyt?
W jego trakcie badane są różnorodne elementy od poziomu kodu źródłowego strony aż po sam content. Jego szczegółowy zakres powinien zostać określony w treści umowy, niezależnie jednak od przyjętego wariantu działania, powinien obejmować zestaw podstawowych zadań takich jak.:
- Sprawdzenie budowy kodu strony od oryginalnych znaczników tytułowych (title) o odpowiedniej ilości znaków, przez nagłówki (H1-H6) i tagi meta description, po teksty alternatywne w opisach grafik i pozostałych plików multimedialnych, teksty zakotwiczenia linków (anchor text) oraz wyszukiwarki wewnętrzne stron,
- Weryfikację widoczności strony w Google i zajmowanych przez nią pozycji (lista fraz, pod którymi się ona wyświetla) oraz statystyk ruchu organicznego,
- Analizę treści na stronie pod kątem liczby użytych znaków, poprawności językowej i merytorycznej pod kątem UX, zawartości i zagęszczenia brandowych słów kluczowych (czy nie występuje efekt kanibalizacji, czyli optymalizacji dwóch lub większej ilości podstron pod dokładnie te same frazy oraz tzw. keyword stuffing, czyli nieetycznego przesycenia, unikalności (brak duplikatów na poszczególnych podstronach lub innych witrynach) oraz zgodności ze standardami sieciowymi W3C (World Wide Web Consortium),
- Sprawdzenie, czy zainstalowane są narzędzia analityczne Google Analytics i Search Console (dawniej Webmaster Tools),
- Oględziny jakości serwisów, które linkują do sprawdzanej strony,
- Analizę stron konkurencyjnych firm,
- Sprawdzenie, czy adresy URL są „przyjazne” tj. optymalnie skonstruowane, krótkie, czytelne, bez polskich znaków, oddzielone właściwymi separatorami i czy ujawniają jak najwięcej informacji na temat zawartości strony,
- Weryfikację elementów, które wpływają na czas ładowania strony np. kompresji grafik,
- Sprawdzenie linków wewnętrznych z przyjaznymi dla robotów wyszukiwarek przekierowaniami np. 301 (permanentnymi), 302 (tymczasowymi), 303 (w odpowiedzi na przesłany formularz) oraz błędów np. 503 (kiedy serwer nie jest w stanie w danej chwili zrealizować zapytania użytkownika z powodu przeciążenia) i 404 (gdy wyszukiwany zasób nie istnieje), pod kątem zwrotu prawidłowych adresów (istniejących stron) i nagłówków,
- Weryfikację występowania plików robots.txt (mechanizm informujący automaty o tym, czego nie powinny odczytywać) i sitemap.xml (mapa witryny wraz z listą podstron),
- Zablokowanie dostępu robotów do stron, które nie powinny znaleźć się w indeksie Google.
Darmowe narzędzia - nienajlepszy pomysł
W internecie możemy znaleźć mnogość dostępnych bezpłatnie narzędzi, służących w założeniu do przeprowadzania audytów, ale postępują one w sposób algorytmiczny, nie weryfikując dokładnie każdego elementu i wykonując wszystkie działania w pełni automatycznie bez przemyślanego podejścia do szczegółów, uwzględniając mniejszy lub większy margines błędu w przybliżonych szacunkach, dlatego takie programy należy raczej traktować, jako ciekawostkę branżową. Jeśli jednak chcielibyście je wypróbować, możecie w tym celu odwiedzić następujące strony:
- Seoptimer (https://www.seoptimer.com),
- Seoceros (https://seoceros.com/pl/),
- Woorank (https://www.woorank.com/),
- Domeny.pl (http://audyt.domeny.pl/),
- Semtec.pl (https://www.semtec.pl/audyt-seo-online/),
- Secureglass.net (http://secureglass.net/seo-analizator),
- Seobusiness.pl (https://www.seobusiness.pl/pl/seowebaudit/),
- Sunspot.pl (https://sunspot.pl/uslugi/audyt-seo/darmowy-audyt-seo/).
Niektóre interesujące nas informacje mogą być trudno dostępne lub ukryte i wymagać bardziej skomplikowanych działań ręcznych, które wraz z przygotowaniem dokumentacji potrafią trwać nawet do kilkudziesięciu roboczogodzin. Ponadto, jeżeli wybieramy drogę na skróty, nie posiadając niezbędnej ku temu wiedzy i nie potrafiąc właściwie zinterpretować uzyskanych wyników, dane nadal okażą się bezużyteczne.
Czy mogę przeprowadzić audyt samodzielnie?
Istnieje taka możliwość, jednakże nie zaleca się z niej korzystać. Działając we własnym zakresie, musimy się liczyć zarówno z ograniczeniami natury technicznej (dostępność narzędzi), jak i brakami w specjalistycznej wiedzy. W tej branży wymagana jest choćby znajomość języka HTML, zasad funkcjonowania stron www oraz zagadnień z zakresu SEO, więc niedoświadczeni audytorzy nie będą w stanie skorzystać z pełni potencjału tego procesu. Działanie samodzielne zazwyczaj bywa okrojone do minimum i obejmuje przede wszystkim podstawowe kwestie.
Warto zgłosić się do profesjonalistów
Samo posiadanie strony internetowej nie wystarczy, aby skutecznie promować swoją markę w sieci. Sprawny marketing wymaga od nas nie tylko spójnej koncepcji działania, ale przede wszystkim technicznej i merytorycznej poprawności prezentowanych treści, świadczących o profesjonalizmie i ułatwiających interakcję Klientów z serwisem. Audyt SEO to usługa skomplikowana i czasochłonna, której realizacja wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia, mimo to często okazuje się wyższą koniecznością, dlatego nie obejdzie się bez zlecenia takiej usługi specjaliście SEO. W zespole Artixen.net bierzemy pod uwagę każdy detal i dążymy do kompleksowej naprawy wszelkich nieprawidłowości na Waszych stronach internetowych. Zachęcamy więc do skorzystania z naszych usług i powierzenia nam wykonania audytu SEO.
4 komentarze
Dzięki wam nie popełnię już dawnych błędów przy optymalizacji. Fajnie, że poruszyliście ten temat.
Niby tak oczywiste, ale przedstawione w ciekawy sposób i zawsze na czasie. Na pewno mi się kiedyś przyda.
Użyteczne informacje dla osób nieobeznanych z tematem SEO, a nawet bardziej zaawansowani wyjadacze mogą sobie zrobić małe powtórzenie materiału.
Dzięki za ten tekst! Znalazłem to, czego szukałem. Nawet laik zrozumie i jeśli dopuści się zaniedbań, szybko wyjdzie na prostą.