Pozycjonowanie – co to takiego?

pozycjonowanie
Opublikowano: 06.05.2014 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

W poprzednim artykule pisaliśmy Wam, dlaczego tak istotne dla przedsiębiorstwa jest posiadanie własnej strony internetowej. Bądźmy jednak szczerzy, sama witryna www to nie wszystko, trzeba jeszcze podjąć takie działania, dzięki którym nasza strona internetowa dotrze do jak największego grona odbiorców. To właśnie za to odpowiada wspomniany w tytule proces pozycjonowania.

Pozycjonowanie (albo SEO, czyli skrót od angielskiego Search Engine Optimization), to działania mające na celu wypromowanie danej strony internetowej w wynikach wyszukiwań w popularnych wyszukiwarkach. Dlaczego to tak ważne? Już wyjaśniamy – zdecydowana większość użytkowników Internetu poszukując jakiejś informacji przegląda tylko pierwszą stronę w danej wyszukiwarce, którą jest zresztą zdecydowanie najczęściej Google (93,1% użytkowników w Europie korzysta właśnie z tej wyszukiwarki, natomiast z drugiego w rankingu, Bing zaledwie 2.43%!). Poza tym, im wyżej strona znajduje się w wynikach wyszukiwania, tym więcej internautów ją odwiedza. W jednym z badań stwierdzono, że 87% wszystkich kliknięć przypada na pierwszą piątkę linków! Wnioski są oczywiste, znajdując się na pierwszej stronie listy wyszukiwań zapewniasz sobie (a raczej Twoja firma) świetną reklamę.

pozycjonowanie danej strony internetowej

Zastanówmy się teraz, jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem pozycjonowania danej strony internetowej. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią firmę pozycjonującą, ale to przecież oczywiste. Co potem? Okazuje się, że jak niemal w każdej działalności, trzeba zacząć od podstaw. Niezbędne jest dokładne poznanie danego przedsiębiorstwa – czym się zajmuje, jak działa i co oferuje. Jedną z najważniejszych informacji dla firmy pozycjonującej jest to, jaki efekt chce osiągnąć klient – krótkotrwały, czy długotrwały. Dzięki takiej wiedzy i odpowiedniej analizie, można określić, który wariant pozycjonowania będzie w tym przypadku odpowiedniejszy.

Dzięki informacjom o działalności danego przedsiębiorstwa i analizie rynku, pozycjoner potrafi określić grupę docelową i poznać bezpośrednią konkurencję. Dzięki temu można wspólnie z klientem określić frazy kluczowe, pod którymi dana firma miałaby się znaleźć wysoko w wyszukiwarkach internetowych (np. Google).

wyszukiwarka google

Kolejnym krokiem jest dokładna wycena tych fraz, ewentualnie ustalenie dodatkowych, które mają dużą liczbę wyszukiwań i konwersji (brzmi skomplikowanie, ale to po prostu stosunek liczby wejść na daną stronę do ilości jej wyświetleń) przez potencjalnych odbiorców. Pozycjonowanie to skomplikowany proces, w którym oprócz doboru odpowiednich fraz trzeba wziąć jeszcze pod uwagę dziesiątki innych czynników, choćby odpowiednią optymalizację strony.

W przypadku opłat, sposób rozliczania jest różny. W naszej firmie klienci płacą tylko za efekt pracy którą wykonujemy, czyli pozycje organiczne w wyszukiwarce Google, z podziałem na różne zakresy, do 1 do 3 pozycji, od 4 do 6 i od 7 do 10, dalsze pozycje nie podlegają opłacie.

wyniki wyszukiwania

To m. in. dzięki wysokiemu miejscu na liście wyszukiwań, właśnie w pierwszej 10, ruch na stronie internetowej danego przedsiębiorstwa się zwiększa (i zarazem liczba jego potencjalnych klientów!), co z kolei generuje większą sprzedaż Twoich produktów lub usług.

Mamy nadzieję, że trochę przybliżyliśmy Wam pojęcie pozycjonowania. Zapraszamy do czytania naszych kolejnych artykułów na blogu 🙂

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am