Zasady dobrego projektu strony od A do X

dobry projekt strony
Opublikowano: 12.04.2018 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady

Wspominaliśmy wielokrotnie, jak istotnym elementem identyfikacji brandowej jest poprawnie wykonana strona internetowa i jak wygląda proces twórczy od podstaw. Zastanówmy się jednak, jakie warunki należy spełnić, żeby uznać nasz projekt za nie tylko profesjonalny, ale przede wszystkim wart pieniędzy naszych klientów.

pierwsze kroki

Pierwsze kroki

Projektowanie stron internetowych to skomplikowany proces, wymagający szeregu specjalistycznych umiejętności. Warunkiem sprawnego działania zespołowego jest przede wszystkim systematyzacja procesu przygotowania, umożliwiająca podział obowiązków na różnych etapach oraz aktywna komunikacja. Pomoże to nie tylko uwolnić potencjał każdego z członków, ale również skutecznie dostosować się do potrzeb grupy docelowej i stworzyć spójną ofertę. Warto przy tym pamiętać o indywidualnym podejściu do każdego zlecenia, pomagającym zachować oryginalny wydźwięk.

Nie każdy entuzjasta rozszerzania zasięgu działalności poprzez obecność w sieci, dysponuje wiedzą na temat potencjalnych szans lub zagrożeń. Wielu interesantów nawet nie zdaje sobie sprawy z wymogów algorytmów wyszukiwarek, zasad i kosztów funkcjonowania stron czy nawet szczegółów obsługi poszczególnych funkcji administratorskich. Aby finalny produkt okazał się przejrzysty i intuicyjnie zaprojektowany, musimy znaleźć wspólny język i od progu współpracy sprawnie kierować przez kolejne wytyczne. Analizując potrzeby w prosty sposób możemy określić cele krótko- i długoterminowe.

Mało kto jest świadom tego, że wstępna faza zaczyna się wbrew pozorom nie od podpisania umowy i dookreślenia kosztorysu lub terminów realizacji, ale już od wysłania pierwszego maila lub wykonania pierwszego telefonu. Nawiązując kontakt, wysyłamy impuls inicjujący porozumienie i pokazujemy, z kim potencjalny kontrahent ma do czynienia. To od nas zależy, czy pokażemy się ze strony opanowanego i zaangażowanego eksperta, którego odbiorca na daną chwilę potrzebuje, czy też będzie zmuszony wrzucić nas odruchowo do folderu ze spamem i zignorować, uznając za natrętnych akwizytorów. Pierwsze wrażenie potrafi zbudować lub zrujnować przyszły efekt po zaledwie kilku słowach, dlatego już w momencie, gdy prezentujemy swoją ofertę, usiłujemy przekonać do nawiązania interakcji handlowej lub umawiamy się na spotkanie biznesowe, warto zachować pewność siebie i podkreślać atuty firmy, stosując szeroko rozumiany język korzyści.

Cele projektu

Cele projektu

Oczekiwania klientów nierzadko wydają się wielką niewiadomą i to od nas zależy, czy poprowadzimy rozmowę w taki sposób, żeby wyłuskać potrzebne informacje. Sprecyzowana wizja znacząco ułatwi nam zadanie, wytyczając pewien szlak i wskazując, dokąd zmierzamy. Niekiedy jednak sami staniemy przed wyzwaniem jej wykreowania od podstaw.

Przed podjęciem współpracy warto przygotować odpowiedni formularz, zawierający szereg kluczowych pytań, zadawanych na zasadzie wywiadu. To dzięki takim krokom zyskamy możliwość bliższego zapoznania się z oczekiwaniami i wyobrażeniami konsumentów i będziemy w stanie zbudować konspekt. Właśnie tutaj dochodzimy do sedna spodziewanej zawartości i formujemy plastyczną masę, nadając jej pożądane kształty od kolorystyki przewodniej, przez układ podstron, zakładek i menu, logotypy, formularze, teksty źródłowe itp. Nawet jeżeli odpowiedzi nie odzwierciedlają potrzeb w stu procentach, to okazują się niezwykle pomocne, nakreślając ich wyraźny szkielet. W naszym interesie w każdym przypadku leży maksymalizacja korzyści, weryfikowanych przez UX.

W tym miejscu warto się zastanowić, czemu służył będzie finalny produkt i do jakich grup będzie on adresowany. Czy będzie to firmowa strona-wizytówka, prezentująca szczegółowe opisy oferty wraz z wizualizacjami graficznymi, witryna sklepu internetowego z bogatym asortymentem i dużą ilością podstron, biuletyn wypełniony lokalnymi ogłoszeniami lub aukcjami, dziennikarski kącik pełen artykułów na temat lokalnych wydarzeń, czy też może portal o charakterze typowo blogerskim. Każde z powyższych będzie funkcjonować na innych zasadach i należy je wyposażyć w inne funkcje, co znowuż oznacza inny podział zadań dla działu wdrożeniowego. Udany wstęp pozwoli nam sporządzić dokumentację projektową, stanowiącą podstawę do dalszych negocjacji.

Etapy projektu

Etapy projektu

Każdy etap wymaga zaangażowania innych członków zespołu wdrożeniowego i każdorazowych konsultacji z klientem, który ma możliwość przyglądania się wprowadzanym zmianom na bieżąco w celu usprawniania działania poszczególnych elementów. Klient może ponadto uczestniczyć w przysposabiających do użytkowania i administrowania serwisem spotkaniach i szkoleniach. Projekt przed akceptacją przechodzi kolejno przez:

  • Dział ofertowy – który umówi się na spotkanie w konkretnym terminie i będzie pozostawać w stałym kontakcie z klientem, przedstawi szczegóły ofertowe, omówi wymogi zawarte w zleceniu, ustali zasady współpracy, zaprezentuje cennik, przedział czasowy wdrożenia i zakres wykonywanych działań.
  • Dział graficzny – który zaprojektuje odpowiedni logotyp i favicony, przykuwającą wzrok odbiorców kolorystykę, szablony typu mockup, funkcjonalne makiety, wypełnienia sliderów (rotatorów zdjęć), typografię (kształty i rozmiary czcionek), a także styl kompozycji i kompresji obrazów,
  • Dział copywriterski – który przygotuje merytoryczną zawartość tekstów źródłowych, opisy grafik lub produktów, teksty na firmowego bloga, artykuły sponsorowane na zewnętrzne portale, nazewnictwo zakładek, a także zajmie się obsługą mediów społecznościowych oraz odpowiedziami na komentarze klientów,
  • Dział programistyczny – który wzniesie fundamenty i napisze go od podstaw w kodzie strony, wykonując odpowiednie skrypty HTML i PHP lub animacje typu flashwraz z wszelkimi dodatkowymi katalogami, podstronami i formularzami, umożliwiającymi interakcje z użytkownikami oraz efektami przejścia (np. animacje typu hover) i opcjami ułatwiającymi nawigację w serwisie np. wygodnym układem treści. Postawi go również na systemie zarządzania treścią CMS oraz podepnie pod konkretną domenę, a także konta na serwisach społecznościowych. Ponadto dostosuje wyświetlany obraz do rozdzielczości dowolnego urządzenia (np. mobilnego), dzięki technologii responsywności. Po zakończeniu prac wdroży również serię rygorystycznych testów, by upewnić się, że każdy element z osobna działa prawidłowo,
  • Dział pozycjonerski – który podejmie się zadania podniesienia pozycji danej strony w wynikach wyszukiwania organicznego dzięki odpowiedniej optymalizacji poszczególnych elementów on-site oraz linkowaniu zewnętrznemu.

Komunikacja

Komunikacja

Niezależnie od etapu prac należy pozostawać w stałym kontakcie (najlepiej mailowym lub telefonicznym) z klientem i pozostawiać projekt dostępny do jego wglądu. Koniecznością jest udzielanie odpowiedzi na ewentualne pytania oraz ostrzeganie przed potencjalnymi zagrożeniami np. atakami hakerskimi, oraz cyklicznie występującymi aktualizacjami, które niekiedy należy przeprowadzać ręcznie. Usprawnienia opcji bezpieczeństwa zmniejszają prawdopodobieństwo narażenia się na ataki zewnętrzne i włamania na serwer oraz niwelują podatności CMS na zagrożenia np. ze strony wirusów. Należy uczulić kontrahenta na konieczność szczególnej dbałości o poufność danych dostępowych, zawartych w dokumentacji strony, które wymagają szczególnej ostrożności i zabezpieczenia np. poprzez odpowiednie szyfrowanie plików.

Klient zabiera kluczowy głos w kwestiach organizacyjnych i ma możliwość sugerowania poprawek w dwóch kolejnych rundach. Musi jednak zachować świadomość tego, że każda nieprzewidziana wcześniej, ponadprogramowa modyfikacja ustaleń może skutkować naliczeniem dodatkowych płatności. Za każdym razem należy go informować o możliwych przesunięciach terminu realizacji lub potrzebie odbioru dodatkowych materiałów przed wdrożeniem.

Jeśli jesteście poważnie zainteresowani stworzeniem swojej nowej strony internetowej lub odświeżeniem designu już istniejącej, koniecznie odwiedźcie naszą stronę internetową i zapoznajcie się ze szczegółami oferty.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am