Relacja z Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2022 w Katowicach

Cybersec 2022
Opublikowano: 29.06.2022 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Newsy

W dniach 17 – 18 maja 2022 r. w Katowicach odbyła się konferencja Cybersec, której hasłem przewodnim było United in Cyberpower. Jednym z partnerów konferencji była firma Artixen.Net.

Hasło przewodnie konferencji miało podkreślic fakt, że potencjał i siła w cyberprzestrzeni zależą od budowania narodowych zdolności i zwiększania ich poprzez wspólne działania i wzajemne wsparcie. Podczas konferencji podkreślano, że cyberbezpieczeństwo jest ważne w strategii ochrony kraju.

Izabela Albrycht – przewodnicząca komitetu programowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, otwierając konferencję przekonywała, że „Jeszcze przed fizycznym atakiem w cyfrowym świecie słyszeliśmy pierwsze salwy rosyjskiej agresji. Musimy połączyć międzynarodowe siły i działać wspólnie, by przywrócić pokój i ład. Rok 2022 będzie kamieniem milowym, pokazującym
zjednoczenie sektorów: publicznego, prywatnego i naukowego w celu zatrzymania cyberagresji”. W jej ocenie „Należy wspólnie określić na przykład to, co uznać za atak w cyberprzestrzeni i kiedy stosować artykuł 5. NATO w wirtualnym świecie. Musimy być gotowi do obrony, ale
i ataku. W tym celu trzeba wzmocnić całą branżę cyberbezpieczeństwa”.

Beata Białowąs, członkini zarządu województwa śląskiego, zauważyła w imieniu Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, że „Śląsk, jako producent energii i region przemysłowy, jest szczególnie narażony na ataki hakerskie, dlatego jego zarządcy wnikliwie słuchają głosów doradczych płynących ze spotkań branży”.

Tradycją spotkania branży cyberbezpieczeństwa stało się wręczenie nagrody European Cybersec Award. W tym roku nagrodę otrzymał Mykhailo Fedorov, minister cyfryzacji i wicepremier Ukrainy, uhonorowany za sukces w budowaniu ukraińskiego cyberbezpieczeństwa. Wysiłki w tym zakresie były podejmowane od dawna, a ich efekty widzimy dziś. Wzmocniono poczucie tożsamości narodu ukraińskiego i pokazano, że szybkie ucyfrowienie nie musi oznaczać osłabienia więzi pomiędzy obywatelami i pojawienia się zjawiska wykluczenia cyfrowego, a przeciwnie – może stać się podwalinami wspólnoty.

Zabierając głos Mykhailo Fedorov zaznaczył, że: „Uznali państwo w nas cybernaród. Rosja przypuszcza na nas ataki rakietowe, fizyczne, ale i cybersecurity jest częścią naszych systemów obrony. Bronimy się na wszystkich tych frontach. Okazało się, że mity o sile rosyjskich hakerów. Przez prawie trzy miesiące mieliśmy do czynienia z setkami ataków, biorących za cele krytyczne obszary naszej infrastruktury. Trwa cyberwojna, jak z filmów science fiction”. Zapowiedział również iż po wygraniu wojny Ukraina chętnie podzieli się najlepszymi praktykami, wypracowanymi we współpracy z międzynarodowymi ekspertami.

 

Brak komentarzy

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am