Certyfikat SSL – Korzyści jego posiadania

certyfikat ssl
Opublikowano: 11.12.2018 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

Google po ostatnich aktualizacjach kładzie silny nacisk na posiadanie certyfikatu SSL (ang. Secure Socket Layer). Jego pierwsza wersja została wprowadzona przez firmę Netscape Communications Corporation w roku 1994. Taki certyfikat zapewnia użytkownikom i administratorom danej strony ochronę połączeń internetowych w czasie rzeczywistym i umożliwia skuteczne szyfrowanie danych osobowych oraz transakcji Klientów dzięki 128 lub 256-bitowemu kluczowi AES (ang. Advanced Encryption Standard).

Dlaczego potrzebujesz SSL?

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zachować poufność transmisji danych, które zawsze trafią do właściwych odbiorców i nie będą mogły zostać poddane modyfikacjom ani przechwycone przez osoby trzecie. Kolejną jego niewątpliwą zaletą jest sprawna komunikacja z aplikacjami oraz bezpieczne połączenia z pocztą, serwerem i stroną www. Posiadanie SSL znacząco zwiększa wiarygodność marki w oczach Klientów i jednocześnie stanowi jeden z czynników rankingowych w procesie pozycjonowania strony w wyszukiwarkach w następstwie najnowszych aktualizacji algorytmów. Odniesienie do SEO pojawia się coraz częściej, jednak wielu specjalistów mimo jego zasadności uspokaja, że na tym etapie jest to raczej bardzo ogólny i niedoprecyzowany wymóg. Symbol zielonej kłódki powinien wzbudzić zaufanie i podnieść prestiż przedsiębiorstwa, świadcząc o profesjonalizmie. Jest on szczególnie przydatny w przypadku prowadzenia sklepów z obsługą płatności kartami kredytowymi, których dane wymagają najwyższych standardów tajności. Okazuje się niezbędny, jeżeli chcemy zintegrować sklep z profilem Facebook, by umożliwić dokonywanie zakupów bezpośrednio poprzez portal społecznościowy.

strona niezabezpieczona

Fala ostrzeżeń

Przeglądarki (np. najnowsze wersje Google Chrome) bombardują internautów alarmami czy to w postaci prostych komunikatów, czy też rzucających się w oczy, czerwonych elementów ostrzegających, że dana strona jest niezabezpieczona lub niezaufana i narażona na niebezpieczeństwo np. ze strony ataków hakerskich bądź wirusów komputerowych, co jest w stanie zniechęcić odwiedzających do dalszego przebywania na niej, zwiększając współczynnik odrzuceń (ang. bounce rate). Takie ostrzeżenia pojawiają się nie tylko na górnym pasku przed adresem URL, ale nawet w formularzach rejestracyjnych przed zalogowaniem lub dokonywaniem zakupów i operacji finansowych np. płatności w sklepach internetowych.

niezawodnosc ssl

Wybierz prostotę i niezawodność

Zagadnienie SSL okazało się w roku bieżącym na tyle istotne, że temat zupełnie zdominował portale branżowe. Pomimo takiego wzrostu popularności wielu stałych bywalców sieci nadal ma na jego temat znikome pojęcie. Właścicieli i osoby prowadzące działalność gospodarczą w sieci najczęściej przekonuje argumentacja odnosząca się do bezpieczeństwa i decydują się nie ponosić z tego tytułu zbędnego ryzyka relatywnie niskim kosztem. Cena podpięcia takiego certyfikatu zaczyna się już od 0 zł (ponieważ jest on często dodawany gratis do domeny lub serwera) i osiąga niekiedy wartość do 200 złotych netto w skali roku dla najprostszej klasy ochrony. Procedura jego instalacji jest bardzo intuicyjna, ale najwygodniej zlecić to zadanie zewnętrznej firmie takiej, jak nasza. Użytkownicy mogą również poprosić o jego instalację, swojego administratora hostingu. Takie certyfikaty cechują się ponadto niezawodnością na światowym poziomie, ponieważ do tej pory nie zarejestrowano ani jednej, zakończonej powodzeniem próby złamania go.

rodzaje certyfikatow

Rodzaje certyfikatów

Certyfikaty SSL dzielą się na różne klasy. W zależności od stopnia zabezpieczenia i wymagań użytkowników czas oczekiwania na podpięcie może wynosić od zaledwie kilku minut do nawet 10 dni:

 

  1. DV (Domain Validation) – wersja podstawowa, w tym przypadku nie jest sprawdzana wiarygodność osoby zamawiającej, a jedynie posiadanie praw do danej domeny.

 

  1. OV (Organization Validation) – wersja zaawansowana dla organizacji, administrator poddawany jest dokładniejszej weryfikacji, konieczne są np. wyciągi z Krajowego Rejestru Sądowego lub umowy spółki, odwiedzający w każdej chwili może sprawdzić nazwę organizacji, dla której został wystawiony.

 

  1. EV (Extended Validation) – wersja rozszerzona dla zaawansowanych użytkowników, wymaga dogłębnego sprawdzenia wnioskującego podmiotu, zgodności podawanych danych i statusu prawnego, taka opcja pozwala na wyświetlanie pełnej nazwy firmy np. spółki na pasku adresu w kolorze zielonym, potwierdzenie odbywa się telefonicznie.

 

W każdym z tych przypadków istnieje do wyboru opcja certyfikatu WILDCARD, która pozwala chronić dowolną liczbę subdomen pierwszego rzędu w obrębie certyfikowanej domeny. To rozwiązanie okazuje się bardzo korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorstw posiadających rozbudowane witryny.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am