Copywriting – co to takiego?

copywriting
Opublikowano: 30.05.2014 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

O obecnych czasach często mówi się potocznie, że to tak zwana “kultura obrazkowa”, czyli największą rolę odgrywa w nich strona wizualna. Jeśli rozejrzeć się wokół, otaczają nas na każdym kroku setki, a nierzadko nawet tysiące przykuwających wzrok obrazów i grafik. Następnie telewizja, a w niej filmy, seriale, reklamy. Na zewnątrz skupiające uwagę spacerujących przechodniów i podróżujących kierowców, plakaty, billboardy oraz fotografie. W branży informatycznej grafika i szeroko rozumiana wizualność też ma duże znaczenie, np. przy tworzeniu nowoczesnych stron internetowych. Czy obecnie jest jeszcze miejsce dla słowa pisanego, jako nośnika treści?

Oczywiście, że tak. Występuje cały wachlarz przykładów na to, jak ważny jest dla nas odbiór języka, skupionego w znakach, zawartego w dziale piśmiennictwa i jak wielką rolę odgrywa zarówno w procesie naszej szeroko pojętej edukacji, kształtowania fundamentów kulturowych, jak również w przypadku wykorzystania go do celów stricte rozrywkowych (podręczniki, literatura, czasopisma, komiksy, artykuły online, gazety lokalne, posty na portalach społecznościowych, wiadomości mailowe i sms-y, raporty i statystyki, prace dyplomowe i konkursowe, kursy i egzaminy, etykiety na produktach, dokumenty osobiste itp.) Najczęściej okazuje się więc elementem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju. Mimo, iż strona wizualna wydaje się wieść prym, to dobrze napisany pod kątem technicznym i wartościowy merytorycznie tekst również potrafi wspiąć się na wyżyny popularności To właśnie za jego stworzenie odpowiada fachowy copywriter. Ma on za zadanie choćby napisanie tekstów i sloganów do spotów reklamowych, które będą emitowane później w różnych mediach np. w telewizji, radiu, czy internecie albo stworzenie treści do ulotek, broszur itp. Ważne jest skomponowanie tekstu i dobór słownictwa w taki sposób, aby przyciągnąć odbiorców oraz zachęcić ich do kupna jakiegoś produktu, co – nie ukrywajmy – jest przecież głównym celem reklamy. W jaki sposób tego dokonać?

dobór słów

Konieczne jest wymyślenie choćby przykuwającego uwagę nagłówka lub prostego hasła, które na poważnie zaintryguje i wzbudzi w odbiorcy ciekawość. W pierwszym akapicie najważniejszą rzeczą jest odpowiednie rozwinięcie myśli, poinformowanie o głównych zaletach oferty. W kolejnych krokach można zawrzeć takie rzeczy, jak choćby korzyści z zakupu produktu, opinie klientów o danym produkcie lub usłudze, apel typu call to action – skierowany do odbiorcy z prośbą o wykonanie konkretnej czynności (kupna produktu), informacja o promocji, czy zniżce. W skrócie wszystkie te czynności można streścić za pomocą angielskiego skrótu AIDA: A (attention – zwrócenie uwagi na produkt), I (interest – zainteresowanie cechami danego towaru/usługi), D (desire – przekonanie odbiorcy, że coś jest mu absolutnie niezbędne), A (action – ostateczne przekonanie klienta do zakupu.) Czasami do tego skrótu dodaje się jeszcze dwa, S (satisfaction – satysfakcja klienta z danego produktu i polecanie go innym) oraz L (loyality – przywiązanie do danej marki). To właśnie te elementy odpowiadają w największym stopniu za sukces naszej marki.

Pokazaliśmy jak wykorzystuje się copywriting w mediach tradycyjnych (głównie w reklamie), a jak przedstawia się to w internecie? W tym medium tworzenie tekstów obejmuje swoim zasięgiem kilka aspektów. Najbardziej podstawowym jest tworzenie treści na strony internetowe. Mogą być to na przykład informacje o przedsiębiorstwie i jego ofercie, opisy produktów i członków zespołów projektowych, krótkie artykuły poruszające jakieś zagadnienie zgodnie z profilem działalności danej firmy. Kolejną rzeczą, za którą odpowiada copywriting internetowy jest zachęcenie internauty do podjęcia określonych kroków, niekoniecznie kupna produktu. Może to być choćby zapisanie się na listę mailingową, czy zasubskrybowanie newslettera.

AIDA

Tworzenie tekstów ma też duże znaczenie w pozycjonowaniu stron internetowych, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy po zmianach w algorytmie wyszukiwarki Google nie jest już tak ważna ilość tworzonych tekstów, a premiowana jest raczej ich jakość. Dobrze napisany tekst, odpowiednio zoptymalizowany pod kątem określonych fraz kluczowych, może wpłynąć w znacznej mierze na osiągnięcie wysokiej pozycji przez daną stronę na liście wyszukiwania.

copywriting internetowy

Jak widać tworzenie dobrych tekstów ciągle ma spore znaczenie w różnych mediach, zarówno w tych tradycyjnych jak telewizja, jak i nowoczesnych, czyli w sieci internetowej

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am