Czcionka a font – Czym się różnią?

różnice czcionka a font
Opublikowano: 24.05.2016 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady
czcionka

Czcionka to nic innego jak metalowy prostopadłościan, na którym umieszczona jest wypukła litera, która służyła kiedyś do odbijania druku na papierze. Krój danego pisma charakteryzuje się różnej wielkości czcionkami. Z metalowych np. miedzianych matryc odlewano czcionkę, na której konieczne było wykonanie formy do odlania tak zwanej główki czcionki. Wykonywaniem czcionek zajmował się giser. Jego praca była bardzo żmudna, ze względu na materiał nietrudno było o popełnienie choćby drobnych błędów. Takie błędy były szybko zauważane w porównaniu z pozostałymi literamii. Obecnie nazwy czcionka używa się do liter, które zostały już wydrukowane na papierze.

font

Font

Można powiedzieć, że font to cyfrowe odzwierciedlenie czcionki. Jest to pismo z uwzględnieniem informacji o konkretnych literach i znakach danego kroju w formie bitmapowej lub wektorowej. Dlatego też wszyscy użytkownicy komputerów używają pisma w postaci cyfrowej. Czcionka została zastąpiona fontem, tym samym powodując wielką zmianę w drukarstwie. Dzięki temu drukarstwo zostało pierwszą zinformatyzowaną dziedziną. Obecnie nie odlewamy czcionek, tylko projektujemy fonty w odpowiednio stworzonych do tego programach graficznych, jednym z nich jest na przykład FontLab. Najlepsze czcionki takie jak na przykład Garamond zostały zaadaptowane do wersji cyfrowej. Czcionka ta została wydawana kilka razy w postaci cyfrowej w 1989 oraz 2000 roku głównie przez Adobe w formie OpenType, mimo że została zaprojektowana w XVI wieku.

Nazewnictwo a praktyka

Chociaż zauważalna różnica pomiędzy czcionką, a fontem może wydawać się oczywista i klarowna to dlaczego bardzo dużo ludzi bezustannie, błędnie posługuje się pojęciem czcionka i myli je ze sobą?

Jednym z “winowajców” jest program win 95. Otóż źle przetłumaczono tam słowo font. Przez rozpowszechnienie się tego błędu użytkownicy programu Open Office lub Microsoft Word odnoszą się do modyfikacji wielkości, lub stylu czcionki, a nie zmiany fontu.

Kolejnym przykładem używania w większości przypadków nazwy czcionka zamiast poprawnego fontu to komunikacja. Graficy między osobami z branży mogą poprawnie nawiązywać do fontów, lecz jeśli mają do czynienia z klientami, którzy zazwyczaj nie wiedzą co owy font oznacza wolą unikać tego określenia świadomie używając słowa czcionka, które wydaje się znacznie prostsze i bardziej intuicyjnie kojarzone przez laików.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am