Czemu służy optymalizacja strony internetowej?

optymalizacja strony internetowej
Opublikowano: 07.12.2016 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

Zbudowanie strony internetowej mającej na celu przedstawienie naszych produktów czy usług nie wystarczy, aby odniosła sukces i zapewniła nam zysk. Aby użytkownik mógł odnaleźć naszą witrynę pośród setek, a nawet tysięcy innych stron musi być ona wysoko w wynikach wyszukiwania. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie optymalizacji naszej witryny.

Co to jest optymalizacja?

Search Engine Optimization w skrócie SEO to optymalizacja stron internetowych dla poprawy widoczności w wyszukiwarkach. W Europie najbardziej popularną wyszukiwarka jest Google, z której korzysta blisko 98% użytkowników Internetu. Dlatego warto skupić się na tym aby nasza strona była dostosowana do wymogów algorytmów Google i poprawnie się wyświetlała. Optymalizacja przekłada się na lepsze zrozumienie zawartości witryny przez roboty Google a co za tym idzie wyższe wyniki wyszukiwania po wpisaniu określonej frazy przez użytkownika. Bez poprawnie przeprowadzonej optymalizacji żadne działania promocyjne w zakresie pozycjonowania nie przyniosą sukcesu.

Co wymaga optymalizacji?

Optymalizacja odnosi się zarówno do struktury strony jak i treści na niej umieszczanych. Zawiera w sobie szereg zabiegów, które poprawnie wykonane zwiększą widoczność naszej strony w wyszukiwarce.

Optymalizacja kodu strony internetowej

Każde usprawnienie działania strony powinno rozpocząć się od analizy kodu strony i dostosowania go w celu poprawy widoczności w wyszukiwarce Google. Optymalizujemy:

 • Zgodność ze standardami W3C, które wskazują jak budować stronę aby wyświetlała się poprawnie dla wszystkich użytkowników niezależnie od posiadanego sprzętu
 • Obecność nagłówków HTML H1-H6, metatagów oraz ich widoczność dla robotów sieciowych
 • Szybkość wyświetlania się strony zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych
 • Obecność mapy strony oraz wprowadzenie robots.txt

Wszystkie te zabiegi mają na celu zwiększenie swobody poruszania się po stronie robotów sieciowych odpowiedzialnych za indeksację witryny. Warto również wskazać miejsca do których roboty nie powinny mieć dostępu jak np. panel administracyjny co możemy wykluczyć w pliku robots.txt

Optymalizacja treści

Zamieszczane przez nas treści na stronie mają istotny wpływ na wyniki pozycjonowania. Nie od dziś wiadomo, że treści powinny być unikalne i ciekawe, które zatrzymają użytkownika na stronie. Warto zadbać aby publikowane przez nas treści były wartościowe i związane z tematyka naszej strony. Dodatkowe wymagania związane z publikowanymi treściami:

 • wyczerpujące przedstawienie omawianego tematu pozwoli zwiększyć zadowolenie użytkowników oraz robotów indeksujących, które uznają stronę za wartościową
 • odpowiedni podział treści na akapity zwiększy jej czytelność
 • treści zawierające odpowiednie słowa kluczowe umieszone wysoko w tekście
 • urozmaicenie tekstu pogrubieniami, podkreśleniami oraz ilustracjami czy grafikami

Optymalizacja grafiki

Grafika zamieszczona na stronie internetowej również wymaga przeprowadzenia optymalizacji. Należy zwrócić uwagę na:

 • Grafika zamieszczona na stronie internetowej również wymaga przeprowadzenia optymalizacji. Należy zwrócić uwagę na:
 • zastępowanie obrazów w formacie GIF i JPG formatem PNG
 • modyfikację rozmiarów tak aby spełniały wymagania szablonu witryny
 • implementację tła za pomocą CSS
 • kompresję obrazów

Optymalizacja słów kluczowych

Istotnym elementem każdej optymalizacji są również słowa kluczowe, które pozwolą użytkownikowi dotrzeć na naszą stronę internetową. Wybrane słowa kluczowe powinny oddawać zawartość naszej strony i nie powinny być zbyt ogólne. Warto zwrócić uwagę również na ich konkurencyjność ponieważ ma to ogromny wpływ na działania pozycjonerskie. Zbyt ogólne frazy mogą być trudne do wypozycjonowania dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu długiego ogona (ang. long tail) którego pozycjonowanie będzie szybsze i skuteczniejsze.

Optymalizacja linków wewnętrznych

Znaczący wpływ podczas optymalizacji ma również linkowanie pomiędzy poszczególnymi stronami. Warto jest zastosować na stronie menu, która zawiera linki do wszystkich głównych działów na stronie. Zabieg ten pozwoli na swobodne przemieszczanie się zarówno użytkowników jak i robotów indeksujących po naszej witrynie.

Optymalizacja strony należy do podstawowych czynności na które należy zwrócić uwagę rozpoczynając pozycjonowanie witryny internetowej. Skutecznie przeprowadzona pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Poznaj naszą ofertę SEO >>

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am