Domena, niczym odcisk palca jest Twoją wirtualną wizytówką, świadczącą przede wszystkim o profesjonalizmie firmy i zapewniającą jej obecność w internecie. Zdarza się jednak, że przedstawicielom brakuje doświadczenia i zamawiając kompleksową usługę, padają ofiarą providerów, którzy po wykonaniu projektu strony od A do Z proponują w pakiecie rejestrację domeny. O czym wówczas powinieneś pamiętać?
Dlaczego warto samodzielnie opłacać swoją domenę ?
Pamiętaj o abonamencie
Domena to ciąg nazw w ramach Domain Name System (DNS), będący elementem adresu internetowego. Jest ona usługą rozliczaną w ramach rocznego abonamentu, dlatego musisz zapamiętać, że jej data ważności nie jest wieczna i wymaga płynnych płatności bez zastojów. W przeciwieństwie do hostingu nie jest jednak unormowana umową i najczęściej bywa traktowana, jako element dostępny w pakiecie, na co powinieneś szczególnie uważać.
Korzystaj z cudzych doświadczeń
Z pewnością nie sprawi Ci problemu znalezienie wśród znajomych jakiegoś administratora lub przedsiębiorcy, który właśnie boryka się z podobnym kłopotem, lub miał z nim styczność w przeszłości. Jeśli nie – spieszymy z przykładem. W przeszłości nam również zdarzył się przypadek, gdy jednego z naszych klientów obsługiwał wcześniej zewnętrzny informatyk, który po przejęciu przez nas prac nad stroną nagle zniknął, zmieniając dane kontaktowe i uniemożliwiając przejęcie kontroli nad domeną. Faktury nie docierały wówczas do klienta w związku z czym nie był w stanie rozliczyć kosztów domeny. Przenosiny domeny musiałyby się wówczas wiązać z jej tymczasowym zniknięciem, które mogłoby potrwać nawet do 2 miesięcy. Klient nie mógł jednak czekać aż tak długo z uwagi na specyfikę branży, opierającej oferowane usługi na sieci internetowej i zaistniała konieczność wystosowania pisma przedsądowego, które na szczęście poskutkowało porozumieniem stron i doprowadziło do dokonania cesji. Gdyby jednak sytuacja potoczyła się nieco inaczej i to rozwiązanie również by zawiodło, musielibyśmy się liczyć z koniecznością wszczęcia postępowania sądowego, które znacząco wydłużyłoby okres, podczas którego dostęp do domeny jest ograniczony albo całkowicie niemożliwy.
Nie możesz ignorować konsekwencji
Czym może grozić utrata kontroli nad domeną? W takim przypadku nasza strona lub podpięta poczta elektroniczna może niespodziewanie przestać działać. Jest to o tyle kłopotliwe, że w najgorszym przypadku zupełnie zniknie ona z oczu internautów i przestanie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Idzie za tym również obniżenie reputacji i prestiżu firmy, która wystawi sobie świadectwo nieporadnej w podstawowych kwestiach technicznych.
Kolejny problem pojawić się może w przypadku refaktoryzacji, kiedy konieczna będzie aktualizacja serwisu albo przejście na inny serwer i wypowiedzenie umowy na rzecz konkurencyjnego usługodawcy. Czas oczekiwania może się wtedy wydłużyć nawet do miesiąca, a w branży wykorzystującej technologie internetowe nie możesz sobie pozwolić na tak długie przestoje w pracy.
Zadbaj o kontrolę nad zasobami
Klient powinien w tym wypadku być jedynym właścicielem domeny, by firmy zewnętrzne nie podpinały się pod jego dane. Jeżeli nie mamy pełnej kontroli nad zasobami, mogą one zostać wykorzystane wbrew naszym intencjom. Musimy pamiętać, że faktycznym właścicielem nie jest osoba lub instytucja, która ją użytkuje, ale która widnieje na fakturach, jako nabywca.
Jeśli domena jest zarejestrowana na inną osobę fizyczną niż my (np. wspólnika lub freelancera) albo firmę outsourcingową (np. agencję reklamową), wówczas w zależności od warunków umowy ma ona prawo ograniczyć nam dostęp i możliwości korzystania, czego należy unikać.
W Artixen.net przestrzegamy wyłącznie etycznych zasad, według których to klient opłaca domenę i jest jej pełnym dysponentem.
Podsumowanie: Jakich zasad powinieneś przestrzegać?
- Sprawdź, kto na daną chwilę pełni rolę właściciela domeny (w tym celu możesz wykorzystać darmowe narzędzie WHOIS (https://who.is/), które błyskawicznie zwróci Ci potrzebne informacje,
- Pamiętaj o regularnym opłacaniu abonamentu i weryfikacji, czy faktury na pewno przychodzą na Twoje nazwisko lub dane Twojej firmy,
- Unikaj powierzania zewnętrznym firmom usług powiązanych z opłacaniem domeny,
- Czytaj uważnie treści każdej umowy, by nie narazić się na dodatkowe koszty,
- Korzystaj z bogatego doświadczenia innych przedsiębiorstw w tym zakresie.
Brak komentarzy