Dlaczego warto samodzielnie opłacać swoją domenę ?

opłacanie domeny
Opublikowano: 19.06.2018 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady

Domena, niczym odcisk palca jest Twoją wirtualną wizytówką, świadczącą przede wszystkim o profesjonalizmie firmy i zapewniającą jej obecność w internecie. Zdarza się jednak, że przedstawicielom brakuje doświadczenia i zamawiając kompleksową usługę, padają ofiarą providerów, którzy po wykonaniu projektu strony od A do Z proponują w pakiecie rejestrację domeny. O czym wówczas powinieneś pamiętać?

abonament

Pamiętaj o abonamencie

Domena to ciąg nazw w ramach Domain Name System (DNS), będący elementem adresu internetowego. Jest ona usługą rozliczaną w ramach rocznego abonamentu, dlatego musisz zapamiętać, że jej data ważności nie jest wieczna i wymaga płynnych płatności bez zastojów. W przeciwieństwie do hostingu nie jest jednak unormowana umową i najczęściej bywa traktowana, jako element dostępny w pakiecie, na co powinieneś szczególnie uważać.

opłacanie domeny

Korzystaj z cudzych doświadczeń

Z pewnością nie sprawi Ci problemu znalezienie wśród znajomych jakiegoś administratora lub przedsiębiorcy, który właśnie boryka się z podobnym kłopotem, lub miał z nim styczność w przeszłości. Jeśli nie – spieszymy z przykładem. W przeszłości nam również zdarzył się przypadek, gdy jednego z naszych klientów obsługiwał wcześniej zewnętrzny informatyk, który po przejęciu przez nas prac nad stroną nagle zniknął, zmieniając dane kontaktowe i uniemożliwiając przejęcie kontroli nad domeną. Faktury nie docierały wówczas do klienta w związku z czym nie był w stanie rozliczyć kosztów domeny. Przenosiny domeny musiałyby się wówczas wiązać z jej tymczasowym zniknięciem, które mogłoby potrwać nawet do 2 miesięcy. Klient nie mógł jednak czekać aż tak długo z uwagi na specyfikę branży, opierającej oferowane usługi na sieci internetowej i zaistniała konieczność wystosowania pisma przedsądowego, które na szczęście poskutkowało porozumieniem stron i doprowadziło do dokonania cesji. Gdyby jednak sytuacja potoczyła się nieco inaczej i to rozwiązanie również by zawiodło, musielibyśmy się liczyć z koniecznością wszczęcia postępowania sądowego, które znacząco wydłużyłoby okres, podczas którego dostęp do domeny jest ograniczony albo całkowicie niemożliwy.

domena www

Nie możesz ignorować konsekwencji

Czym może grozić utrata kontroli nad domeną? W takim przypadku nasza strona lub podpięta poczta elektroniczna może niespodziewanie przestać działać. Jest to o tyle kłopotliwe, że w najgorszym przypadku zupełnie zniknie ona z oczu internautów i przestanie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Idzie za tym również obniżenie reputacji i prestiżu firmy, która wystawi sobie świadectwo nieporadnej w podstawowych kwestiach technicznych.

Kolejny problem pojawić się może w przypadku refaktoryzacji, kiedy konieczna będzie aktualizacja serwisu albo przejście na inny serwer i wypowiedzenie umowy na rzecz konkurencyjnego usługodawcy. Czas oczekiwania może się wtedy wydłużyć nawet do miesiąca, a w branży wykorzystującej technologie internetowe nie możesz sobie pozwolić na tak długie przestoje w pracy.

domena

Zadbaj o kontrolę nad zasobami

Klient powinien w tym wypadku być jedynym właścicielem domeny, by firmy zewnętrzne nie podpinały się pod jego dane. Jeżeli nie mamy pełnej kontroli nad zasobami, mogą one zostać wykorzystane wbrew naszym intencjom. Musimy pamiętać, że faktycznym właścicielem nie jest osoba lub instytucja, która ją użytkuje, ale która widnieje na fakturach, jako nabywca.

Jeśli domena jest zarejestrowana na inną osobę fizyczną niż my (np. wspólnika lub freelancera) albo firmę outsourcingową (np. agencję reklamową), wówczas w zależności od warunków umowy ma ona prawo ograniczyć nam dostęp i możliwości korzystania, czego należy unikać.

W Artixen.net przestrzegamy wyłącznie etycznych zasad, według których to klient opłaca domenę i jest jej pełnym dysponentem.

Podsumowanie: Jakich zasad powinieneś przestrzegać?

  • Sprawdź, kto na daną chwilę pełni rolę właściciela domeny (w tym celu możesz wykorzystać darmowe narzędzie WHOIS (https://who.is/), które błyskawicznie zwróci Ci potrzebne informacje,
  • Pamiętaj o regularnym opłacaniu abonamentu i weryfikacji, czy faktury na pewno przychodzą na Twoje nazwisko lub dane Twojej firmy,
  • Unikaj powierzania zewnętrznym firmom usług powiązanych z opłacaniem domeny,
  • Czytaj uważnie treści każdej umowy, by nie narazić się na dodatkowe koszty,
  • Korzystaj z bogatego doświadczenia innych przedsiębiorstw w tym zakresie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am