W świecie sieciowych innowacji zapotrzebowanie na własną witrynę rośnie wprost proporcjonalnie do rozwoju technologicznego. Z tytułowym pytaniem, powracającym niczym wyrzucony bumerang spotkało się z pewnością większość agencji i odpowiedź za każdym razem musiała brzmieć podobnie: „to zależy”.
Zacznijmy od tego, że pytanie to jest bardzo nieprecyzyjne, ogólnikowe i przypomina sytuację, kiedy wchodząc do dowolnego sklepu, klient pyta sprzedawcę z marszu o produkt X, nie uwzględniając zupełnie jego marki, parametrów i wymiarów, co może wprawić w zakłopotanie. Taki sposób myślenia jest po prostu błędny i niemożliwym jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, spieszymy więc z wyjaśnieniem dlaczego.
Strona internetowa ze swojej specyfiki nie jest czymś prostym, powtarzalnym i przygotowywanym jednakowymi metodami na zasadzie kopiuj-wklej. Musimy pamiętać, że cena projektu za każdym razem zależy od wielu zmiennych czynników np. poziomu jego skomplikowania, ilości dodatkowych funkcji, wykorzystanych materiałów i narzędzi objętych licencją oraz przeznaczenia samej strony, a przede wszystkim od wymaganych nakładów pracy i ilości członków zespołu w nią zaangażowanych. Czym innym będzie np. projekt sklepu internetowego, oparty na otwartym CMS i informacyjnej strony o charakterze wizytówki, napisanej w czystym języku HTML. Bez szczegółowej konsultacji z klientem (najlepiej twarzą w twarz), niemożliwe jest dokonanie nawet przybliżonego oszacowania kosztów, a cena może w każdej chwili ulec zmianie wraz z wdrażanymi dodatkowo poprawkami na prośbę zleceniodawcy. Zderzamy się wówczas z rzeczywistością i stajemy przed szeregiem kolejnych niewiadomych, które uzupełnić musi klient, którego z kolei warto uczulić na to, że w tej branży każda droga na skróty może prowadzić do poważnych błędów, trudnych do odwrócenia. Niski poziom świadomości i brak jasno sprecyzowanego celu strony w biznesie to najgorszy wróg przyszłego administratora.
Mimo wszystko jesteśmy w stanie określić pewien rząd wielkości, wokół którego możemy się bezpiecznie poruszać. Koszt przeciętnej i bardzo prostej strony może wynieść 1500 zł (lub więcej). Będzie to najczęściej niewielka witryna z zaledwie kilkoma podstronami i blogiem firmowym. Nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za stronę rozbudowaną, zoptymalizowaną pod procesy pozycjonerskie i wyposażoną w mnogość elementów interaktywnych. W tym drugim przypadku ceny potrafią przekraczać nawet 3000 złotych. Najtańsze oferty przeważnie oferują bardzo ograniczone możliwości i z pewnością mogą rzutować na jakość treści, będąc dziełem amatorów, działających na naszą szkodę, z kolei te najdroższe okazują się często marketingowym chwytem dla nierozsądnych kontrahentów i mogą narazić ich na zbędne wydatki. Taka skala rozbieżności stawek uzmysławia nam, że zanim złożymy podpis na jakiejkolwiek umowie, warto w pierwszej kolejności porównać wiele konkurencyjnych propozycji i dokładnie przejrzeć portfolio wykonawców pod kątem jakości poprzednich realizacji. Przy niskim budżecie bardzo trudno będzie jednak uzyskać produkt, który odpowie na nasze potrzeby i będzie realizował cele konwersji, pomagając maksymalizować zysk.
2 komentarze
Można wykonać projekt strony po kosztach u freelancerów, ale czy się to opłaca? Szczerze śmiem wątpić, bo takie inwestycje zazwyczaj nie są najwyższych lotów, a doświadczenie z pracy z takimi osobami nie stawia ich raczej w pozytywnym świetle. Z drugiej strony nie potrzeba wbrew pozorom kosmicznych kwot, żeby uzyskać pożądane efekty. Wystarczy trafić na rzetelnych i odpowiedzialnych fachowców.
Odpowiedź musi brzmieć „to zależy”, bo strona stronie nierówna i niemożliwym jest ogólnikowe oszacowanie kosztów, które różnić się będą w zależności od jej typu, przeznaczenia i zawartych funkcji.