Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

koszt stworzenia strony internetowej
Opublikowano: 15.03.2018 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady

W świecie sieciowych innowacji zapotrzebowanie na własną witrynę rośnie wprost proporcjonalnie do rozwoju technologicznego. Z tytułowym pytaniem, powracającym niczym wyrzucony bumerang spotkało się z pewnością większość agencji i odpowiedź za każdym razem musiała brzmieć podobnie: „to zależy”.

Zacznijmy od tego, że pytanie to jest bardzo nieprecyzyjne, ogólnikowe i przypomina sytuację, kiedy wchodząc do dowolnego sklepu, klient pyta sprzedawcę z marszu o produkt X, nie uwzględniając zupełnie jego marki, parametrów i wymiarów, co może wprawić w zakłopotanie. Taki sposób myślenia jest po prostu błędny i niemożliwym jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, spieszymy więc z wyjaśnieniem dlaczego.

Strona internetowa ze swojej specyfiki nie jest czymś prostym, powtarzalnym i przygotowywanym jednakowymi metodami na zasadzie kopiuj-wklej. Musimy pamiętać, że cena projektu za każdym razem zależy od wielu zmiennych czynników np. poziomu jego skomplikowania, ilości dodatkowych funkcji, wykorzystanych materiałów i narzędzi objętych licencją oraz przeznaczenia samej strony, a przede wszystkim od wymaganych nakładów pracy i ilości członków zespołu w nią zaangażowanych. Czym innym będzie np. projekt sklepu internetowego, oparty na otwartym CMS i informacyjnej strony o charakterze wizytówki, napisanej w czystym języku HTML. Bez szczegółowej konsultacji z klientem (najlepiej twarzą w twarz), niemożliwe jest dokonanie nawet przybliżonego oszacowania kosztów, a cena może w każdej chwili ulec zmianie wraz z wdrażanymi dodatkowo poprawkami na prośbę zleceniodawcy. Zderzamy się wówczas z rzeczywistością i stajemy przed szeregiem kolejnych niewiadomych, które uzupełnić musi klient, którego z kolei warto uczulić na to, że w tej branży każda droga na skróty może prowadzić do poważnych błędów, trudnych do odwrócenia. Niski poziom świadomości i brak jasno sprecyzowanego celu strony w biznesie to najgorszy wróg przyszłego administratora.

Mimo wszystko jesteśmy w stanie określić pewien rząd wielkości, wokół którego możemy się bezpiecznie poruszać. Koszt przeciętnej i bardzo prostej strony może wynieść 1500 zł (lub więcej). Będzie to najczęściej niewielka witryna z zaledwie kilkoma podstronami i blogiem firmowym. Nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za stronę rozbudowaną, zoptymalizowaną pod procesy pozycjonerskie i wyposażoną w mnogość elementów interaktywnych. W tym drugim przypadku ceny potrafią przekraczać nawet 3000 złotych. Najtańsze oferty przeważnie oferują bardzo ograniczone możliwości i z pewnością mogą rzutować na jakość treści, będąc dziełem amatorów, działających na naszą szkodę, z kolei te najdroższe okazują się często marketingowym chwytem dla nierozsądnych kontrahentów i mogą narazić ich na zbędne wydatki. Taka skala rozbieżności stawek uzmysławia nam, że zanim złożymy podpis na jakiejkolwiek umowie, warto w pierwszej kolejności porównać wiele konkurencyjnych propozycji i dokładnie przejrzeć portfolio wykonawców pod kątem jakości poprzednich realizacji. Przy niskim budżecie bardzo trudno będzie jednak uzyskać produkt, który odpowie na nasze potrzeby i będzie realizował cele konwersji, pomagając maksymalizować zysk.

szablony strony

W każdym jednak przypadku mamy do czynienia z niemałym nakładem pracy programistycznej (wiele tysięcy linijek kodu źródłowego strony, systemy zarządzania treścią wraz z ich każdorazową aktualizacją i testami, frameworki do budowy aplikacji, dostosowanie do potrzeb responsywności itp.), graficznej (szata wizualna strony np. funkcjonalna makieta, identyfikacja marki np. logotypy i banery reklamowe, krój czcionek itp.) i copywriterskiej (content na stronie, wpisy na blogu, prowadzenie profilu na social media itp.). Praca ta nie dzieje się bowiem „automatycznie” i nie ogranicza się zaledwie do kilku kliknięć myszką zza wygodnego biurka i wciścięcia symbolicznego “entera”. Obowiązujące w niej procesy twórcze np. projektowania struktury nierzadko pochłaniają nawet dziesiątki roboczogodzin, rozciągające się na kilka kolejnych dni lub tygodni. Zanim doczekamy się prostoty działania, najpierw trzeba stworzyć dla niej optymalne warunki.

Na samym wdrożeniu strony jednak nie koniec. Jest ona przecież długoterminową inwestycją, dlatego wymaga od właściciela wnoszenia cyklicznego wkładu. Roczny koszt utrzymania strony obejmuje opłacenie serwera (hostingu) oraz domeny w systemie abonamentowym, co po zsumowaniu wynosić może nawet kilkaset złotych. Kiedy już uporamy się z tym zadaniem, powinniśmy pomyśleć o podpięciu pod nią certyfikatu SSL, czyli narzędzia zapewniającego ochronę witryny i gwarantującego poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną.

Jeżeli po tym krótkim wstępie w dalszym ciągu interesuje Was poszerzenie swojej wiedzy na temat stron internetowych i macie w planach administrowanie jedną z nich wraz z jasno określonym profilem działalności i konkretnymi planami jej zastosowania w Waszej branży, zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie i kontaktu w sprawie podjęcia współpracy przez formularz dostępny na naszej stronie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

  • Można wykonać projekt strony po kosztach u freelancerów, ale czy się to opłaca? Szczerze śmiem wątpić, bo takie inwestycje zazwyczaj nie są najwyższych lotów, a doświadczenie z pracy z takimi osobami nie stawia ich raczej w pozytywnym świetle. Z drugiej strony nie potrzeba wbrew pozorom kosmicznych kwot, żeby uzyskać pożądane efekty. Wystarczy trafić na rzetelnych i odpowiedzialnych fachowców.

  • Odpowiedź musi brzmieć „to zależy”, bo strona stronie nierówna i niemożliwym jest ogólnikowe oszacowanie kosztów, które różnić się będą w zależności od jej typu, przeznaczenia i zawartych funkcji.

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am