O Google AdWords słów kilka

google adwords
Opublikowano: 22.11.2017 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: SEM/SEO

Usługa Google AdWords to rozbudowane narzędzie reklamowe, konkurencyjne względem pozycjonowania. Kampanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania i umieszczanych podczas wyświetlania materiałów filmowych i grafikach na stronach partnerskich, podejmujących aktywną współpracę z systemem AdSense (włącznie z YouTube i pocztą Gmail), to jedne z najskuteczniejszych metod promocji w sieci, a jak wiadomo im większa ich klikalność – tym wyższe dochody.

Elementy te są zaprojektowane w taki sposób, aby dostosować się do wyświetlania na każdej rozdzielczości urządzeń – także w wersjach mobilnych, jak również trafiać do zawężonych grup docelowych, zainteresowanych konkretnymi frazami. Prawidłowo zoptymalizowana kampania powinna nam pomóc w doborze adekwatnych słów kluczowych.

Specjalnie wyróżnione odnośniki możemy znaleźć w dwóch miejscach:

1. W prostokątnym obszarze ponad rezultatami, zawierającym od jednego do maksymalnie czterech linków.

reklama adwords w wyszukiwarce górne

2. Na dole listy organicznej.

reklama adwords w wyszukiwarce dolne

Google każdego roku eksperymentuje z ich wersjami kolorystycznymi i ogólnym designem w celu wzbudzenia zaufania i przyjemnych skojarzeń u klientów. Są one opatrzone szarym podpisem “linki sponsorowane” albo napisem “reklama” (z początku białym na żółtym polu, potem zaś – od roku 2016, zielonym w zaokrąglonej ramce).

Szczegóły kampanii reklamowej

Pozycje reklam określane są na podstawie współczynnika klikalności CTR (ang. click through rate) danego słowa kluczowego, jakości docelowej witryny, wpływów witryn konkurencyjnych, trafności i budowy tekstu reklamowego oraz ustalonej stawki CPC (ang. cost per click). W doborze słów kluczowych ogranicza nas jedynie budżet dlatego, jeśli spełniamy kryterium wypłacalności, nasze propozycje powinny się błyskawicznie pojawić na szczycie wyników. Rozpocząć można od kwoty dowolnej, trzeba się jednak liczyć z tym, że na niskim pułapie cenowym widoczność będzie mocno ograniczona. Wysokie koszty stanowią więc kluczowy mankament tego rozwiązania. Poza tym materiały sponsorowane obejmują jedynie do 20 procent kliknięć. Zdecydowana większość natomiast przypada na odsłony wyników organicznych w SERPach. Na szczęście kampanie AdWords są w pełni niezależne od aktualizacji algorytmu Google, więc nie trzeba się obawiać nałożenia niespodziewanej kary w postaci filtra.

Wymagania algorytmów Google

Graficzne wersje reklam objęte są przez Google specjalnymi restrykcjami. Mimo iż czynią naszą ofertę znacznie bardziej widoczną, to aby zostać zaakceptowane muszą spełnić kilka podstawowych wymagań tj. odpowiednie wymiary, wyrażane w pikselach, brak irytujących efektów np. miganie stroboskopowe, a w przypadku wersji ruchomych, zapisanych w formacie GIF, zmieścić muszą się w czasie nie dłuższym niż 30 sekund. Teksty natomiast obowiązuje specjalna budowa, oprócz linka przekierowującego należy je wypełnić kilkoma wierszami ogólnej treści, rozpoczętej odpowiednim nagłówkiem. Reklamy kontekstowe zaś można idealnie zaplanować, by wyświetlały się wyłącznie na wybranych portalach, profilowanych pod konkretne usługi lub asortyment naszej firmy.

Czy Warto?

Usługa Google AdWords to niezwykle przydatna platforma reklamowa, pozwalająca skutecznie i błyskawicznie wypromować dany serwis internetowy poprzez kampanie linków sponsorowanych, reklamy graficzne na stronach i remarketing, co przekłada się na wzrost sprzedaży produktów i usług danej firmy online. Może występować zarówno jako forma konkurencji, jak i element komplementarny dla pozycjonowania, wspomagając procesy e-marketingowe na wielu frontach, dlatego najlepiej, jeśli obie strategie wzajemnie się uzupełniają. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego szybkość i elastyczność warto wesprzeć jakościowym contentem i wymagającą cierpliwości, acz znacznie skuteczniejszą promocją. W przypadku narzędzia AdWords jednak koszty potrafią już w krótkim okresie poważnie obciążyć budżet, ponieważ czas prowadzenia kampanii jest ograniczony, a płacimy bezpośrednio za efekty widoczne “tutaj i teraz”, natomiast jej wydłużanie wiąże się z kolejnymi inwestycjami. Niestety do poszczególnych przeglądarek powstały specjalne wtyczki blokujące reklamy, z których korzysta znacząca część internautów, nieco utrudniając zadanie specjalistom od e-marketingu.

4 komentarze

Dodaj komentarz

  • Bardzo pouczający artykuł, wyjaśnił mi naprawdę wiele na temat reklam Google.

  • W przypadku Google Ads tak naprawdę najważniejszy jest nasz budżet. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, ale możemy śmiało założyć, że w przypadku przeznaczenia większej ilości środków, uzyskamy lepsze rezultaty kampanii reklamowej, która przełoży się na większe zasięgi i skuteczność tj. konwersję. Być może nie należy to do najtańszych rozwiązań, ale nie sposób odmówić mu skuteczności.

  • Moim zdaniem jak najbardziej warto skorzystać wystarczy tylko właściwie dobrać słowa kluczowe, adekwatne do swojej branży.

  • Google Ads to bardzo korzystna usługa reklamowa. Zdecydowałam się na nią bez wahania po tym, jak dowiedziałam się o płatności za efekt, który jest widoczny natychmiastowo niezależnie od działań użytkowników. Wyniki pojawiają się zawsze na szczytach listy i są wyraźnie oznaczone, dlatego nie sposób nie zwrócić na nie uwagi. Polecam każdemu skorzystać z takiej opcji.

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am