Dnia 6 czerwca bieżącego roku w rezydencji Miętowe Wzgórza w Trębkach Nowych na terenie gminy Zakroczym odbyło się pierwsze z serii zapowiedzianych spotkań organizacyjno-integracyjnych, dotyczących zagadnienia partnerstwa lokalnego.
Program konferencji podzielony był na segmenty, obejmujące prelekcje i część warsztatową. Służyły one konsolidacji przedstawicieli rozmaitych środowisk lokalnych na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i aktywizacji nowodworskiego rynku pracy.
Część teoretyczna
Część wstępna obejmowała prelekcję starosty: p. Magdaleny Biernackiej, dotyczącą zasobów starostwa oraz Jadwigi Olszowskiej-Urban, reprezentującej międzynarodowe centrum partnerstwa na temat założeń projektu Partnerstwa Lokalnego. W ich trakcie omówiliśmy nie tylko szczegóły strukturalne przedsięwzięcia, ale również zapoznaliśmy się z ciekawymi studiami przypadku z okresu 2002-2018. Prześledziliśmy między innymi dobre praktyki w mieście Zator w powiecie oświęcimskim, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, wdrożonym na skutek konsultacji społecznych i wielopłaszczyznowej współpracy, przeobraziło się w lokalne centrum rozrywkowe dla rodzin. Podobne przypadki zaobserwowaliśmy na przykładach marki „Jabłka Grójeckie”, spółdzielni przedsiębiorców „Grzybek Łosicki”, a także wielu inicjatyw obywatelskich w powiatach dąbrowskim, lwóweckim, zamojskim i tomaszowskim, które po odpowiednim dofinansowaniu, powołaniu do życia tzw. inkubatorów przedsiębiorczości, zorganizowaniu lokalnych warsztatów i wzmocnieniu zasobów ludzkich, mogą stanowić prawdziwe wizytówki dla swoich regionów.
Dowiedzieliśmy się, jakie konkretnie podmioty mogą partycypować w projekcie, na jakich płaszczyznach mogą wchodzić w relacje i zapoznaliśmy się z trzema kolejnymi etapami budowania partnerstwa:
- inicjowanie – poprzez identyfikację partnerów, ocenę ryzyka i korzyści, sporządzenie mapy zasobów i problemów (pułapek, zagrożeń, wad) oraz identyfikację obszarów działania,
- organizowanie – poprzez konstruowanie struktury, sporządzenie zasad, regulaminów i procedur, określenie beneficjentów, ocenę ryzyka i korzyści z wdrożenia projektu oraz planowanie zadań programów i projektów oraz obszarów działań,
- wdrażanie – poprzez zarządzanie partnerstwem, ustalenie funkcji każdego członka (przydział zadań), rozwój umiejętności komunikacji, stosowanie zasad monitoringu działań, dbałość o odpowiedzialność i terminowość w realizacji zadań, osiąganie założonych efektów oraz skuteczne zarządzanie projektami.
Panel warsztatowy
Podczas zajęć praktycznych zostaliśmy podzieleni na 9 grup, które miały za zadanie stworzyć tzw. beczki lokalnych zasobów, polegające na wywołaniu burzy mózgów, która doprowadzi do podsumowania lokalnych problemów, zasobów, możliwości i potrzeb, wymiany doświadczenia międzysektorowego wraz ze spostrzeżeniami i uwagami oraz stworzenia niewielkich baz danych, zawierających informacje na temat:
- dokonywanych inwestycji,
- atrakcyjności turystycznej regionu,
- bilansu importu i eksportu,
- infrastruktury technicznej,
- czystości okolicy,
- stanu samorządu lokalnego,
- działalności organizacji pozarządowych,
- sprawności funkcjonowania instytucji publicznych, placówek oświaty, służby zdrowia, ośrodków sportowych, obiektów kultury itp.,
- poziomu i struktury bezrobocia,
- inicjatyw obywatelskich,
- zasobów kapitału ludzkiego,
- jakości transportu i komunikacji,
- dostępności zdobywania kwalifikacji i wykształcenia,
- atrakcyjności gospodarczej regionu dla przedsiębiorców,
- kosztów utrzymania i siły nabywczej mieszkańców,
- możliwości pozyskania wsparcia finansowego i dostępu do dodatkowych środków np. subwencji i dotacji unijnych,
- i wielu innych, równie istotnych kwestii.
Po zakończeniu części warsztatowej, każda grupa zaprezentowała wnioski ze swoich „beczek”. W oparciu o diagnozę beczki, przeanalizowaliśmy cztery zasady ożywienia społeczno-gospodarczego:
- uszczelnianie lokalnych wycieków z firm i instytucji,
- wsparcie istniejących firm lokalnych,
- zachęcanie mieszkańców do tworzenia nowych firm i instytucji,
- rekrutowanie nowych firm i organizacji.
Wystosowaliśmy następnie propozycje projektów społeczno-gospodarczych poprzez:
- podsumowanie warunków gospodarczych regionu,
- wypracowanie wizji społeczno-gospodarczej,
- wybór projektów do opracowania na kolejnym warsztacie,
- głosowanie każdego uczestnika na wybrane projekty i wybór grup do ich opracowania.
Zaproszeni goście
Podczas konferencji mieliśmy możliwość wymienić się kreatywnymi pomysłami z przedstawicielami władz samorządowych, administracji publicznej i pozostałych przedsiębiorstw prywatnych, z których każde musiało się na wstępie przedstawić. Na miejsce przybyło około 200 osób, wypełniając tłumnie całą salę balową.
Na miejscu spotkaliśmy się między innymi z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w NDM: p. Marzeną Boczek, starostą nowodworskim: p. Magdaleną Biernacką, wicestarostą: p. Pawłem Calakiem oraz włodarzami wszystkich gmin tj. wójtem Czosnowa: p. Antonim Kręźlewiczem, wójtem Leoncina: p. Adamem Mirosławem Krawczakiem, burmistrzem Nasielska: p. Bogdanem Ruszkowskim, burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego: p. Jackiem Kowalskim, wójtem Pomiechówka: p. Dariuszem Tomaszem Bieleckim oraz burmistrzem Zakroczymia: p. Arturem Ciecierskim.
Kolejne z cyklu 6 spotkań odbywać się będą regularnie w każdej z 6 gmin wchodzących w skład naszego powiatu. Najbliższe będzie miało miejsce już 12 września w gminie Leoncin. Przygotowaliśmy dla was również fotorelację z tego wydarzenia:
Brak komentarzy