Plik wektorowy jest jedną z dwóch podstawowych form plików graficznych, w której obraz wewnętrzny jest zapisany w postaci punktów łączących, zdefiniowanych za pomocą figur geometrycznych. Punkty, o których mowa umiejscowione są w matematycznym układzie współrzędnych, dzięki czemu grafiki zapisane w sposób wektorowy są w pełni skalowalne. Oznacza to, iż obraz ten można nieograniczenie powiększać lub zmieniać proporcje bez uszczerbku na jakości pliku. Każdy element tworzony jest przy pomocy pewnej liczby cech, określających np. barwę, kierunek i położenie. Jest idealny dla każdego projektu ilustracji, wykresów z danymi, ikon lub logotypów.
Zalety:
Wady:
Popularne typy rozszerzeń plików wektorowych: .ai, .cdr, .ccx, .cdt, .cmx, .eps, .pdf (musi być zapisany z możliwością edycji), .svg, .swf,
Doskonałe do:
Plik rastrowy (inaczej bitmapowy) jest obrazem lub grafiką składającą się z prostokątnej siatki regularnie położonych pikseli o tej samej wielkości. Formaty rastrowe są idealne do zdjęć, realistycznych obrazów, stron internetowych itp. Pliki te mogą być swobodnie zmniejszane i nie utracą na jakości szczegółów, jednak ich powiększanie zaowocuje niewystarczającą ilością detali i postrzępieniem obrazu (w przypadku stratnej kompresji np. do formatu JPG).
Może występować w różnych modelach kolorów:
Model RGB składa się z kwadratów, zdefiniowanych przy pomocy trzech 8-bitowych bajtów na składowe podstawowych kolorów – czerwieni, niebieskiego i zielonego, jako świetlnych wiązek o odpowiedniej częstotliwości, odbieranych przez ludzkie oczy. Ich zestawienie w różnych kombinacjach pozwala uzyskać szeroką paletę odcieni barw.
Model CMYK to zestaw czterech podstawowych barw farb drukarskich, wykorzystywanych w poligrafii – cyjanu, magenty, żółci i czerni. Łączy się je metodą nakładania warstwowego dla maksymalnej jakości wydruku.
Zalety:
Wady:
Popularne typy rozszerzeń plików rastrowych: .bmp, .cdr, .ccx, .cdt, .cmx, .ico, .jpg, .jpeg, .gif, .pdf, .png, .tga, .tif, .tiff,
Doskonałe do:
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Teraz wiesz już jakimi cechami charakteryzuje się grafika wektorowa i rastrowa oraz w jakich przypadkach najlepiej zastosować każdą z tych technik. Znasz podstawowe różnice pomiędzy nimi i potrafisz określić ich kluczowe wady i zalety. Nie są Ci już obce główne formaty plików i zasady ich kompresji. Zachęcamy do wykorzystania nowych wiadomości przy pracy z programami graficznymi i dalszego poszerzania wiedzy w tym zakresie. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu i podjęcia współpracy z naszym zespołem. W Artixen.net wdrożymy Cię w szczegóły i przygotujemy wysokiej jakości wizualizacje i logotypy dla Twojej firmy.
8 komentarzy
Świetna praca
Elegencko zrobione.
Rzetelnie zrobione. Polecam
Rzetelnie opracowanej i dobrze zaserwowanej wiedzy nigdy za wiele, oby tak dalej.
Albo wolimy operować na bitmapach złożonych z pikseli albo na wektorach, czyli krzywych i algorytmach matematycznych, wybór należy do nas.
To zależy, do jakich zastosowań zamierzamy je wykorzystać. Najlepiej to dokładnie ustalić z grafikiem i doprecyzować przed wdrożeniem danego projektu.
Różnica polega w dużej mierze na rozbieżności w swobodzie skalowania, to w zasadzie najważniejszy aspekt.
Dzięki wielkie, ten artykuł przybliżył mi dwa pojęcia i pomógł przygotować się do egzaminu. Dobrze, że istnieją takie blogi z dużą dawką wiedzy technicznej.