Zalety prowadzenia bloga firmowego

prowadzenia bloga firmowego
Opublikowano: 01.12.2017 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady

Blogosfera rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Każdego dnia powstają miliony wpisów na różne, pasjonujące odbiorców tematy, dzięki którym mogą zagłębić się nawet w skomplikowane kwestie w skondensowanej do wygodnego minimum formie. Rozwiązanie to swój początek miało w roku 1994, kiedy amerykańscy dziennikarze Justin Hall i Dave Winer jako pierwsi skorzystali z prototypów blogerskich.

Nowoczesna firma, aspirująca do rangi poważnego przedsiębiorstwa, powinna podążać z duchem czasu i wykorzystywać popularne kanały komunikacyjne w celach zarówno informacyjnych, jak i przede wszystkim inbound i content marketingowych. Nasza epoka zdominowana jest przed media elektroniczne o zasięgu masowym, dlatego trudno sobie dzisiaj wyobrazić prowadzenie firmowej strony internetowej bez tematycznego bloga, na którym regularnie umieszcza się aktualności i ciekawostki branżowe.

Współcześnie coraz częściej wykorzystuje się je w branży marketingowej w charakterze wygodnego, taniego i nowoczesnego narzędzia reklamowego, oferującego możliwość docierania z ofertami do najdalszych zakamarków kraju i świata. Pełni również rolę elastycznej platformy, pod którą podpiąć możemy wiele komponentów zewnętrznych, jak sponsoring, promocja, czy teoretyczne kwestie organizacji wydarzeń pokroju imprez okolicznościowych np. konferencji branżowych. Co więcej, osiągając efekt zasięgu wirusowego, wpisy mają możliwość się rozprzestrzenić, dzięki życzliwym czytelnikom, którzy chętnie podlinkują nas na własnych serwisach lub profilach w mediach społecznościowych. Blog może również zdradzić sporo dodatkowych ciekawostek na temat firmy, niedostępnych na stronie głównej. Powszechne jest także zjawisko tzw. storytellingu, czyli opowiadania szczegółowej historii marki, co rozbudza ciekawość czytelników i wpływa na preferencje zakupowe.

Blogi w służbie pozycjonerom

Nasze wpisy służą również (a może przede wszystkim) działaniom pozycjonerskim, gdzie ilość znaków i merytorycznej treści, dobranej do profilu oczekiwań grupy docelowej jest niebagatelna, ponieważ pozwala wplatać w tekst liczne słowa kluczowe, którym sprzyjać będą roboty wyszukiwarek podczas odczytywania naszej strony. Blogowe wpisy są przede wszystkim bardzo dobrze indeksowane i pozwalają budować tzw. długi ogon fraz kluczowych. Google przychylnie traktuje świeży content, dlatego warto go systematycznie uaktualniać. Jesteśmy tam w stanie zawrzeć znacznie więcej informacji niż w tekstach źródłowych na stronie głównej, które ograniczają się najczęściej do pobieżnej autoprezentacji i kreacji wizerunku lub publikacji szczegółów ofertowych. Im lepsze jakościowo teksty, tym potencjalnie łatwiej zatrzymać wzrok czytelnika na dłużej i zaświadczyć o swoim profesjonalizmie, co wkrótce może przełożyć się na liczbę zadowolonych klientów. W codziennym natłoku informacji bardzo trudno jest się odnaleźć i wyselekcjonować te najbardziej istotne. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się systematyzacja i porządkowanie treści w ramach przystępnych i przejrzystych artykułów, jako mini kompendiów wiedzy dla początkujących, którzy zamierzają się stopniowo wdrożyć w dany temat. Niezmienny charakter i powtarzalność wielu odczytanych tekstów, skłania do poszukiwania czegoś oryginalnego o znamionach unikalności, dlatego nasze wpisy nie mogą być szablonowymi opisami rzeczy i zjawisk, lecz urozmaiconymi przystępnym językiem i treścią, zaufanymi źródłami.

Interakcja z odbiorcą

Dzięki udostępnieniu pod obszarem wpisów pola, służącego na komentarze użytkowników, dajemy do zrozumienia, że chcemy pozostawać w stałym kontakcie z odbiorcą, oraz że potrafimy wsłuchać się w jego potrzeby i jesteśmy otwarci na dialog. Pomaga to w dokonywaniu analizy i badań zapotrzebowania i trendów na rynku konsumenckim, jak również w doskonaleniu własnej marki i rozwiązywaniu ewentualnych problemów, kiedy przez osoby trzecie zgłoszone zostaną niedopatrzenia. Społecznościowy charakter bloga pozwala na większe zaangażowanie w prowadzenie dyskusji, a dzięki temu również bliższe poznanie klientów i zawiązanie bardziej personalnych niżeli czysto biznesowych więzi z marką. Jako firma sprawiamy wówczas wrażenie posiadania “ludzkiej twarzy”. Kiedy zwracamy się do Nich bezpośrednio, zamiast wyręczać się algorytmami martwych maszyn, skutecznie obalamy mit wirtualnej “bariery” i przełamujemy popularną konwencję “czwartej ściany”. Odpowiadając na kolejne pytania, w prosty sposób rozwiewamy wątpliwości internautów. Nasz przekaz staje się więc bardziej wiarygodny i skuteczny pod kątem public relations, a niekiedy nawet aspiruje do miana eksperckiego, dzięki czemu w oczach grupy docelowej urastamy do rangi liderów opinii.

Charakter opiniotwórczy

Blog to także silna machina opiniotwórcza, gdzie prawdziwie rzeczowe wpisy potrafią po upływie pewnego czasu wyznaczać branżowe trendy, wskazywać kierunki działania i uchodzić za wzorcowe dla konkurencji. Pozwala siłą autorytetu eksperta wpływać na ludzkie wybory i zachęcić do skorzystania z usług naszej firmy, budując zaufanie do fachowej wiedzy. Nie bez powodu środowisko medialne już dzisiaj honoruje się przymiotem “czwartej władzy”.

3 komentarze

Dodaj komentarz

  • Blog może być jednocześnie źródłem nowych linków, jak i miejscem wymiany myśli, bankiem wiedzy albo centrum komunikacyjnym, współtworzącym zażyłe relacje partnerskie w zależności od woli administratora.

  • Blog to dobry element zaplecza pozycjonerskiego, może być nośnikiem naprawdę wartościowych i przykuwających uwagę treści np. newsów i ciekawostek branżowych, co przekłada się na wzrost ruchu na stronie. Zgadzam się z autorem tekstu.

  • Blogosfera to potężne środowisko promocyjne, pozwalające zakorzenić się w świadomości odbiorców i sprawnie z nimi komunikować, wpływając na kreowanie ich opinii na dany temat. Dobry content zawsze się sprzeda i obroni, wystarczy umieć go odpowiednio zapakować.

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am