Zasady budowy strony internetowej dla kibiców

strona dla kibica
Opublikowano: 25.05.2018 < Powrót do wpisów Ocena artykułu: Kategoria: Porady

Kibice to skonkretyzowana grupa odbiorców o jasno określonych wymaganiach. Tworząc stronę internetową, przeznaczoną dla fanów sportowej rozrywki należy uwzględnić kilka podstawowych elementów.

fani sportowi

Zadbaj o spójną identyfikację

W zależności od tego czy portal będzie jedynie platformą blogerską, służącą do publikacji nowinek ze świata lokalnych drużyn, wywiadów i reportaży z wydarzeń, czy też wizytówką miejscowego klubu, warto zatroszczyć się o wizualizację graficzną. Kolorystyka powinna odzwierciedlać klubowe barwy i zakorzeniać się możliwie szybko w świadomości odbiorców. Równie istotne są przy tym charakterystyczne logotypy i optymalna architektura treści (np. w schludnym stylistycznie układzie kafelkowym), która nie zniechęci użytkowników do odwiedzin. Design powinien odpowiadać na zapotrzebowanie grupy docelowej, korespondując z jej gustem i być odpowiednio stonowany, by nachalnie nie atakować wzroku. W związku z tym nie warto dać się zwieść pokusie drogi na skróty w kierunku darmowych szablonów, których wykorzystanie nie postawi naszego profesjonalizmu w dobrym świetle.

tabela wyników

A gdzie są tabele wyników?

Dla kibica niezwykle ważne jest bycie na bieżąco z rezultatami starć ulubionych składów. Niezależnie czy to jedynie sparring towarzyski, czy mecz o puchar mistrzostw świata, nasza strona powinna udostępniać regularnie aktualizowane informacje na temat przebiegu i wyników, przekładających się najczęściej na drabinkę rankingową.

kalendarz imprez

Nie zgubisz się z kalendarium imprez

Pamięć często bywa zawodna, a eventów przed nami cała masa, co więc począć? Otóż jest na to prosta rada. Wystarczy przygotować sekcję (np. w postaci widgetu) zawierającą dokładny harmonogram nadchodzących i trwających imprez, aby żaden zwolennik sportowych wrażeń nie zagubił się w gąszczu dat i mógł punktualnie pojawić się na stadionie lub hali.

nowości

Komu newsy? Jeszcze ciepłe!

Wiernym widzom nie powinien umknąć żaden szczegół, dlatego na stronie musi znaleźć się transparentnie umiejscowiona sekcja nowości, zawierająca najświeższe doniesienia zza kulis z podziałem na kategorie (np. dyscypliny sportowe). Najważniejsze, by odnosiły się przede wszystkim do transferów dokonywanych w składach poszczególnych reprezentacji, dokładnych terminów meczy lub organizowanych zawodów, a nawet faktów z życia i przebiegu kariery różnych zawodników lub ciekawostek (np. w postaci porad dotyczących skutecznych form treningu). Konstrukcja pojawiających się regularnie tekstów wymaga również położenia szczególnego nacisku na angażowanie odbiorców nie tylko w ich odczyt, ale przede wszystkim w aktywne uczestnictwo w zapowiadanych eventach.

prosta strona www

Czy postawić na prostotę?

Przesadyzm w komplikacji designu jest w tym przypadku niewskazany. Aby treści prezentowane były w sposób klarowny i przejrzysty żaden element nie powinien odwracać od nich uwagi czytelnika. Ułatwi to między innymi sprawną nawigację po serwisie . Subtelna oprawa nie powinna odstraszać nadmierną krzykliwością. Nie należy również niepotrzebnie przesycać contentu nadmiarem informacji, żeby maksymalnie ułatwić odwiedzającym samodzielne dotarcie do treści rozwiniętych w postaci interesującego ich artykułu lub nagrania. Na stronie głównej powinno znajdować się minimum słów, niosących za sobą maksimum przekazu. Niezależnie od grupy wiekowej, każdy powinien móc intuicyjnie wyłowić najistotniejsze dane.

budowa strony www

Zaleta transmisji na żywo

Nierzadko zdarza się tak, że nawet najbardziej zaangażowany fan w natłoku obowiązków ominie ważny event i nie będzie w stanie pojawić się na miejscu. Dla innych utrudnieniem mogą być koszty biletów lub utrudnienia komunikacyjne w dotarciu na trybuny stadionu. Nasza strona powinna wyciągnąć do nich pomocny link i zapewnić mimo wszystko możliwość uczestniczenia w tych wydarzeniach poprzez strumieniowanie obrazu w czasie rzeczywistym.

podstawowe multimedia

Podstawowe multimedia

Strona powinna być dostosowana do udostępniania i wyświetlania możliwie dużej ilości multimediów w postaci rozbudowanej galerii zdjęć i nagrań video z chronologicznie następujących wydarzeń w różnym formacie i rozdzielczości, dostosowanych zarówno do urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych.

strona internetowa dla kibiców

Postaw na media społecznościowe

Równie istotne jest połączenie naszej strony z mediami społecznościowymi, które najszybciej serwować będą wspomniane wyżej newsy i pomogą generować ruch organiczny. Ich zadaniem będzie również wspieranie zaplecza komunikacyjnego z kibicami, którzy za pośrednictwem komentarzy będą mogli wyrazić własną opinię wraz z sugestiami rozbudowy contentu o określone pozycje, pozostając w stałym kontakcie z administratorami. Podobną funkcję spełnia również formularz kontaktowy, najczęściej dostępny w stopce redakcyjnej.

budowa strony internetowej

Responsywność to podstawa

To jedna z nieodzownych cech profesjonalnie wykonanej strony. Musimy pamiętać, że użytkownicy będą ją odwiedzać zarówno z wykorzystaniem urządzeń stacjonarnych np. komputerów osobistych, jak i mobilnych np. laptopów, tabletów i smartfonów, dlatego niezbędną pozycją jest troska o prawidłowe wyświetlanie treści, dopasowane do dowolnej rozdzielczości ekranu w zależności od możliwości technicznych odbiorników.

treść reklamowa

A co z treścią reklamową?

Nie możemy zapominać o naszych partnerach medialnych i sponsorach, którzy powinni zajmować widoczną pozycję na stronie w ramach podziękowania za wsparcie. Dodatkowo warto zaimplementować rozbudowany system reklam video (np. połączony z usługą Google AdSense), umożliwiający wyświetlanie dodatkowych treści przed i w trakcie filmów, dzięki czemu strona może pasywnie zarabiać np. na utrzymanie serwera i domeny. Sprawnie prowadzona kampania marketingowa w środowisku sportowym to podstawa i zarazem paliwo napędzające dalsze działania.

zasady budowy strony internetowej dla kibiców

Intuicyjna obsługa

Nawet, jeżeli nie czujemy się biegli w pracy programistycznej, a jedyna nasza styczność z szerzej pojętą informatyką zakończyła się na przyswajaniu podstaw na zajęciach szkolnych, nadal możemy administrować stroną w sposób prosty i niewymagający przesadnego zaangażowania. Posłużyć nam w tym celu może jeden z otwartych systemów zarządzania treścią (CMS) np. WordPress, Joomla!, czy też Drupal, które oferują przejrzysty interfejs oraz szereg znaczących ułatwień w dostępności i edycji treści nawet dla zupełnych laików.

optymalizacja treści

Optymalizacja treści

Last, but not least. Jeżeli chcemy być traktowani poważnie przez roboty Google, musimy unikać sytuacji konfliktowych z jego algorytmami i stosować się do szeregu aktualizowanych na bieżąco wymogów. Jeżeli zależy nam na dostaniu się do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, należy tak zorganizować architekturę treści i kodu strony, żeby żaden element nie budził zastrzeżeń zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej. W tym celu warto zatrudnić profesjonalistów.

W zespole Artixen.net od lat zajmujemy się tworzeniem od podstaw i wsparciem zaplecza marketingowego działaniami optymalizacyjnymi i pozycjonerskimi dla stron o tematyce sportowej i nie tylko, dlatego znamy się na rzeczy i chętnie podejmiemy się nowych wyzwań. Jeśli masz w zanadrzu ciekawy plan na własną stronę i zamierzasz wnieść swój unikalny projekt w życie, skorzystaj z okazji i bezzwłocznie zgłoś się do naszej agencji. Zapoznaj się z bogatą treścią oferty i wybierz najlepszą strategię dla Twojej firmy, klubu sportowego lub innego rodzaju komercyjnej inicjatywy.

Podsumowanie

  • Handel i show-business nie zamykają przestrzeni, gdzie swobodnie mogą rozwijać się gałęzie marketingu. W świecie sportowych emocji dobra promocja jest równie ważna i warto w nią zainwestować zarówno cenny czas, jak i pieniądze.
  • Bez skutecznej reklamy w oparciu o nowoczesne narzędzia internetowe niewiele osób dowie się o poczynaniach lokalnego klubu, czy będzie pamiętało o przyjeździe, by partycypować w organizowanych przez nas eventach. Mało kto będzie również świadom osiągnięć, jakie mają na koncie nasi najbliżsi sąsiedzi.
  • Jeżeli zależy nam, żeby kibice śledzili nas na bieżąco, powinniśmy zapewnić im szeroki dostęp do najnowszych informacji i serwować je w przystępny sposób, ubrany w przyjemną dla oka oprawę.
  • Zanim zdecydujemy się na stworzenie strony niezbędnym jest sporządzenie szczegółowego planu elementów, jakie powinna zawierać na podstawie oczekiwań grupy docelowej.
  • Samo posiadanie strony nie wystarczy, żeby osiągnąć sukces i należy bezzwłocznie przyswoić zasady jej budowy i funkcjonowania w celu optymalnego doboru treści, profilowanych według potrzeb odbiorców.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Bądź na biężąco, dołącz do nas

Zapisz się na Newsletter!

Czy chcesz być na  bieżąco z  nowinkami branżowymi i  otrzymywać od  Artixen.net  powiadomienia o  najnowszych wpisach na  blogu oraz  aktualnościach za  pośrednictwem wiadomości mailowych?

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji, dotyczących sposobu przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Polityka Prywatności Zrozumiałem/am